آراسته: به تشکل‌های معدنی بیشتر اعتماد شود

0 2

به گزارش خبرگزاری سنگ ایران، سیف‌الله آراسته نماینده خانه معدن ایران در استان اصفهان یادداشتی بدین شرح را در اختیار صمت قرار داده است: هدف برگزاری نمایشگاه‌های معدنی، فراهم کردن بستری مناسب برای آشنایی فعالان این بخش اعم از تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان است.

در برخی از این نمایشگاه‌ها در کنار تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان، سازندگان ماشین‌آلات معدنی نیز حضور پیدا می‌کنند که می‌تواند جاذبه‌های خوبی برای بازدیدکنندگان داشته باشد. اما به نظر من آنچه به این نمایشگاه‌ها، وجاهت قابل توجه می‌دهد برگزاری جلسات و کنفرانس‌های تخصصی درباره معدن و صنایع معدنی در حاشیه این نمایشگاه‌هاست که این موضوع‌ها هر فعال معدنی را جذب می‌کند.

با همین رویکرد از ۱۱ تا ۱۴ آبان امسال نمایشگاه بین‌المللی ایران کانمین در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران برگزار شد. شاید بتوان گفت شرکت در نمایشگاه‌های معدنی فرصتی ایجاد می‌کند که معدنکاران استان‌های مختلف، مشکلات خود را با مسئولانی که برای بازدید به این نمایشگاه می‌آیند در میان بگذارند.

مشکلات بخش معدن در تمام استان‌ها وجود دارد و استان اصفهان نیز از این اصل مستثنا نیست. اصفهان با دارا بودن ۲۰ درصد معادن سنگ تزئینی کشور، پرظرفیت‌ترین و فعال‌ترین معادن سنگ تزئینی کشور را دارد. بنابراین مشکلات بخش معادن سنگ تزئینی در این استان بیشتر است.

یکی از این مشکلات به‌دلیل رکود حاکم بر بازار منجر به غیر فعال شدن ۴۰ درصد از معادن استان اصفهان شده است و بقیه هم با ظرفیت کمتر از نصف فعالیت می‌کنند که این موضوع به یکی از مشکلات مهم استان تبدیل شده است. همچنین مشکل سوخت، معارضان محلی، تعدد و تعارض قوانین و همچنین صدور بخشنامه‌های آنی به وسیله وزارت صنعت، معدن و تجارت در بخش معدن، مشکلاتی را برای فعالان معدنی ایجاد کرده است.

من به عنوان یک فعال معدنی به وزیر جدید پیشنهاد می‌دهم به تشکل‌های معدنی بیشتر اعتماد کند زیرا صادق‌ترین افراد برای مشاوره هستند. اگر آقای رحمانی، تشکل‌های معدنی را امین خود بداند و از آنها در پیشبرد کارها مشاوره بگیرد، اهداف معدنکاران جلو خواهد رفت. از صحبت‌های اخیر ایشان مشخص شد دیدگاه خاصی نسبت به بخش خصوصی دارند و از این بخش به‌عنوان یکی از موتورهای محرک بخش اقتصاد کشور برای شکوفایی بخش معدن استفاده می‌کنند.

خانه معدن ایران یکی از این مشاوران معدنی است که برای قوی‌تر شدن خود نیاز به تفویض اختیارات غیرحاکمیتی دارد تا بتواند در این مسیر فعالیت کند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.