سهم بسیار اندک ۱۵ کشور همسایه از تجارت با ایران

0 2

به گزارش خبرگزاری سنگ ایران به نقل از فارس، ابراهیم رحیم‌پور معاون آسیا و اقیانوسیه وزارت امور خارجه در نشست مشترک استانداران، سفیران و نمایندگی‌های جمهوری اسلامی در کشورهای منتخب در تبریز با بیان اهداف این نشست اظهار داشت: هدف از این نشست دستیابی به همدلی بود که خوشبختانه حاصل شده و وزارت امور خارجه و سفیران در این میان نقش دیده‌بان را ایفا می‌کنند.

وی ادامه داد: مراوده موجب پیوستگی با کشورهای همسایه می‌شود، از این رو باید خودمان را با این کشورها بیشتر مانوس کنیم و با در نظر گرفتن اینکه تجارت رفاقت را قوی‌تر می‌سازند مسؤولیت‌مان را بهتر انجام دهیم.

معاون آسیا و اقیانوسیه وزارت امور خارجه خاطرنشان کرد: شرایط منطقه بسیار سخت شده و برای دستیابی به امنیت به تلاش بیشتری نیازمندیم و در شرایطی که تحریم‌های چهار ساله را پشت سر گذاشته‌ایم باید از شرایط پساتحریم به نحو مطلوبی بهره‌برداری کنیم.

رحیم‌پور به ظرفیت‌های همکاری با کشورهای همسایه اشاره کرد و گفت: سهم ۱۵ کشور همسایه از تجارت خارجی با ما به ۱۵ درصد هم نمی‌رسد، در حالی که در دنیا، مراودات با کشورهای همسایه در اولویت است و این به دلیل مشکلات ناشی از سازوکار داخلی در توسعه صادرات است و ما باید این سازوکار را روان‌تر کنیم.

وی تبیین کرد: هر هفته بیش از ۱۵۰ پرواز بین ایران و کشورهای همسایه انجام می‌شود و ضمن حذف روادید بین ایران و سه کشور، با روسیه و آذربایجان نیز تسهیلات روادیدی برقرار شده و به دلیل اهمیت منطقه ما، بهترین سفرا را در این کشورها مستقر کرده‌ایم.

معاون آسیا و اقیانوسیه وزارت امور خارجه با بیان اینکه ایران از لحاظ ترانزیتی در موقعیت بسیار خوبی قرار گرفته است، افزود: البته به حد مطلوب از این موقعیت استفاده نمی‌شود، اما اخیراً جلسه‌ای بین سران هند، افغانستان، روسیه و آذربایجان داشته‌ایم که گام مهمی در استفاده بهینه از این موقعیت است.

رحیم‌پور به مشکلات فراروی همکاری‌های اقتصادی خارجی استان‌ها اشاره و تشریح کرد: نبود بانک اطلاعاتی قوی از ظرفیت‌های اقتصادی استان‌ها یکی از مشکلات‌مربوط به توسعه همکاری اقتصادی خارجی است و برگزاری این نشست‌ها به تقویت این اطلاعات این بانک و آشنایی بیشتر با ظرفیت اقتصادی استان‌ها کمک خواهد کرد.

شایان ذکر است؛ این نشست با حضور استانداران آذربایجان‌شرقی، آذربایجان‌غربی، اردبیل و زنجان، سفرا و روسای نمایندگی‌های جمهوری اسلامی ایران در کشورهای روسیه، ترکیه، جمهوری آذربایجان، ارمنستان و گرجستان، معاونان وزرای امور خارجه، کشور، صنعت و معدن و تجارت و امور اقتصادی و دارایی و معاون سازمان میراث فرهنگی و گردشگری و جمعی از فعالان اقتصادی و مدیران اجرایی چهار استان شمال‌غرب کشور برگزار می‌شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.