ایران کانمین ۲۰۱۸، میزبان ۳۵ شرکت خارجی

0 2

به گزارش خبرگزاری سنگ ایران، چهاردهمین نمایشگاه بین‌المللی معدن، صنایع معدنی، ماشین‌آلات و تجهیزات معدن، راه‌سازی و صنایع وابسته (ایران کانمین ۲۰۱۸) صبح جمعه، با حضور ۱۶۰ واحد تولیدی داخلی و ۳۵ شرکت خارجی از ۶کشور و یک کنسرسیوم از آلمان فعالیت خود را آغاز کرد.

در این نمایشگاه ۴ روزه، نمایندگان شرکت‌هایی از ایتالیا، آلمان، ترکیه، چین، روسیه و لهستان حضور دارند.

در چهاردهمین نمایشگاه ایران کانمین ۲۰۱۸، سازندگان انواع صنایع و تجهیزات معادن زیرزمینی و روباز، دستگاه‌ها، تجهیزات و ماشین‌آلات خاکبرداری، ماشین‌آلات مشترک راه‌سازی و معدنی، دستگاه‌ها و ماشین‌آلات حفظ و نگهداری تونل، دستگاه‌ها و تجهیزات مرتبط به فرآوری معدنی ماشین‌آلات و تجهیزات اکتشاف معدن، تجهیزات وابسته به ذوب و استحصال فلزات سنگ‌های ساختمانی و تزئینی، تجهیزات برش و فرآوری سنگ‌های تزئینی، سنگ‌های قیمتی و گرانبها، معدن و محیط زیست، شبکه‌های تهویه معادن، نرم‌افزارها و سامانه‌های پردازش داده‌های معدنی، فناوری‌های نوین در صنعت و معدن، مواد منفجره و تجهیزات انفجار، تجهیزات تامین برق و روشنایی معادن و تجهیزات تخلیه و آبرسانی معادن زیرزمینی حضور دارند و ماشین‌آلات خود را در معرض دید عموم قرار داده‌اند.

ارائه دستاوردهای تولیدکنندگان و صنعتگران معدن، معرفی فرصت‌ها و ظرفیت‌های سرمایه‌گذاری و سرمایه‌پذیری، ایجاد بازارهای جدید و توسعه صادرات، تلاش برای رونق و توسعه تولید ملی، بهبود فضای کسب و کار و معرفی ظرفیت‌های معدنی کشور، جهت‌دهی به سرمایه‌های داخل و خارج در بخش‌های معدن، انتقال دانش و فناوری نوین و همچنین ایجاد رقابت سازنده بین شرکت‌ها، از اهداف برپایی این رویداد است.

معادن کوچک، راهی برای کاهش فشارهای اقتصادی

محمدرضا بهرامن
محمدرضا بهرامن

در حاشیه بهره‌برداری از چهاردهمین نمایشگاه بین‌المللی ایران کانمین، رئیس خانه معدن ایران در جمع خبرنگاران، گفت: نمایشگاه ۴ روزه بین‌المللی ایران کانمین ۲۰۱۸ از ۱۱ آبان با حضور ۳۵ شرکت خارجی از ۶ کشور شروع شد.

محمدرضا بهرامن بیان کرد: این نمایشگاه در شرایط ایده‌آل قرار دارد. شاید برخی خرده بگیرند که من به‌عنوان یکی از مسئولان برگزارکننده این نمایشگاه نباید این سخن را بر زبان بیاورم اما حضور پررنگ شرکت‌کنندگان در این نمایشگاه، این سخن را تایید می‌کند. حضور فعال شرکت‌کنندگان در این نمایشگاه نشان می‌دهد که ظرفیت بخش معدن در شرایط فعلی اقتصادی می‌تواند تا چه میزان تاثیرگذار باشد و به برون‌رفت اقتصاد از این شرایط کمک کند.

وی با بیان اینکه بخش معدن یک مزیت است، گفت: این سخن را می‌توان به بهترین شکل ممکن در نمایشگاه مشاهده کرد اما آنگونه که شایسته است، از این ظرفیت در بخش معدن استفاده بهینه نکردیم.

به گفته رئیس خانه معدن، نمایشگاه امسال با وجود نگاه‌های مسمومی که علیه ایران در فضای بین‌المللی وجود داشت، پذیرای ۳۵ شرکت خارجی در این نمایشگاه بود که پرشورتر و با نگاه علمی‌تر حضور یافتند. حضور شرکت‌های اروپایی حاضر در این نمایشگاه را باید غنیمت بدانیم چراکه امکان تبادل ارتباط اقتصادی با اروپا را فراهم می‌کند. در کل، بخش معدن می‌تواند فاصله کشورها را از بین ببرد.

بهرامن افزود: یک شرکت خارجی معدنی استرالیایی که ۵۷۰ شرکت زیرمجموعه دارد با خانه معدن ایران تفاهمنامه امضا کرده است. این تفاهمنامه در زمان تحریم‌ها، قدم مهمی در توسعه معادن است. این پیشنهاد از سوی این شرکت به ما داده شده به این معنا که آنها خواهان ارتباط اقتصادی با ایران هستند. این شرکت در زمینه محیط‌زیست معادن و همچنین فلزات سنگین، مایل به همکاری با ایران است.

رئیس خانه معدن ایران ادامه داد: بیشتر شرکت‌های خارجی که برای حضور در این دوره از نمایشگاه اعلام آمادگی کرده‌اند، از بنگاه‌های کوچک و متوسط (اس.ام.ای) هستند و می‌تواند راهی برای کاهش فشارهای اقتصادی در شرایط کنونی تحریم‌ها باشد.

بهرامن اضافه کرد: یک شرکت آلمانی که هدایت‌کننده بسیاری از بنگاه‌های کوچک و متوسط اروپایی است، مشارکت با ایرانی‌ها را به‌ویژه در مباحث آموزشی و انتقال فناوری و دانشجو خواستار شده است و در این نمایشگاه، حضور پررنگ دارد.

به گفته وی، ۱۵ استان معدنی کشور نیز به طور فعال در نمایشگاه امسال حضور دارند.

رحمانی در نمایشگاه حاضر می‌شود

این فعال اقتصادی در پاسخ به پرسش خبرنگار صمت که آیا رضا رحمانی وزیر صنعت، معدن و تجارت در این نمایشگاه حضور خواهد یافت، گفت: بازدید رسمی وزیر از این نمایشگاه، روز شنبه، ۱۲ آبان خواهد بود. گشایش کنگره معدن با حضور ایشان انجام خواهد شد و از غرفه‌ها نیز بازدید خواهند کرد.

وی با اشاره به نشست‌های تخصصی که قرار است در نمایشگاه برگزار شود، گفت: بر این اساس، ۱۱ آبان در نمایشگاه ایران کانمین ۲۰۱۸ پنلی با موضوع منطقه‌گرایی و معدنکاری سبز با نگاه ویژه بر چالش‌های محیط‌زیستی صنایع استراتژیک و معادن کوچک، ۱۲ آبان پنلی دیگر با محوریت فعال‌سازی و به ظرفیت‌رسانی معادن با تاکید بر کنسرسیوم‌سازی، مشوق‌ها و بازار سرمایه، ۱۳ آبان پنلی با موضوع لزوم بازنگری در نقشه راه و قانون معادن برای توسعه معادن با رویکرد روان‌سازی قوانین بیمه و امنیت سرمایه‌گذاری و ۱۴آبان پنلی با موضوع استارت‌آپ‌ها و کسب‌وکارهای نوین معدنی برگزار خواهد شد.

بهرامن افزود: برگزاری پنل‌ها در راستای نقش معادن در بخش فعالیت‌های اجتماعی است. این نشست‌‌های تخصصی با حضور معاونان محیط‌زیست و داریوش اسماعیلی، رئیس نظام مهندسی معدن کشور و مهدی کرباسیان، رئیس پیشین ایمیدرو و اردشیر سعدمحمدی، قائم مقام سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، برگزار خواهد شد.

وی درباره سیاست خانه معدن ایران و برگزاری این نمایشگاه، گفت: هدف ما این است که از فضای نمایشگاه فقط برای بازدید استفاده نکنیم و بتوانیم با استفاده از این فضا، آخرین اطلاعاتی که این بخش نیاز دارد را در دسترس عموم قرار دهیم. یکی از اهداف، برقراری ارتباط صنعت و دانشگاه است که من بر این باورم در این مسیر موفق خواهیم شد.

برگزاری نمایشگاه، محور توسعه است

علی یزدانی
علی یزدانی

همچنین علی یزدانی، مشاور معدنی مدیرعامل میدکو، بیان کرد: برگزاری نمایشگاه در تمام جهان، یکی از محورهای توسعه در فعالیت‌های مختلف است. حضور در نمایشگاه می‌تواند تعامل‌های ملی و جهانی را توسعه دهد و نقش موثری در بازاریابی دارد.

وی در ادامه بیان کرد: نمایشگاه معدن و صنایع معدنی، گامی موثر در توسعه اقتصاد کشور است. در سال‌های گذشته برای رونق بخش معدن تلاش قابل توجهی کردیم و تصور می‌کنم حضور پررنگ شرکت‌های داخلی و خارجی، بهترین گواه برای موفقیت در این زمینه است.

یزدانی با بیان اینکه با وجود تحریم‌ها علیه ایران، حضور خارجیان پررنگ است، بیان کرد: حضور شرکت‌های گسترده داخلی و خارجی می‌تواند پاسخی به تحریم‌های یک طرفه علیه ایران باشد. معادن می‌توانند در توسعه اقتصادی کشور و برون‌رفت از وضعیت رکود در کشور، بسیار تاثیرگذار باشند.

گفتنی است، بر پایه اعلام وزارت صنعت، معدن و تجارت، شمار معادن کشور افزون بر ۱۰ هزار واحد است که حدود ۶ هزار معدن فعالند و بقیه در دست تجهیز یا در حالت رکود است. میزان استخراج سالانه معادن کشور حدود ۴۰۰ میلیون تن برآورد می‌شود که بیش از ۶۰ درصد آنها مصالح ساختمانی است.

  • صمت

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.