ایمنی و حقوق، تنها خواسته کارگران معدن

0 2

به گزارش خبرگزاری سنگ ایران،کارگران معدن به دلیل اینکه دور از دسترس و دید بازرسان و ناظران مشغول کارند، نسبت به سایر کارگران مشکلات بیشتری دارند.

مهم‌ترین مشکل کارگران معادن ایران، تامین ایمنی و بیمه است. کار در معدن جزو سخت‌ترین مشاغل شناخته شده است و در ایران جزو ارزان‌ترین مشاغل به شمار می‌رود، در حالی که کارگران شاغل در این بخش در بیشتر کشورها، به دلیل مخاطرات کاری‌شان، حقوق و مزایای بیشتری دارند تا نیروی کارشان مایل به ادامه کار در این بخش باشد. البته در این کشورها نیز اتحادیه‌های کارگری برای تحقق حقوق خود تلاش بسیاری کرده‌اند. ۱۳ اردیبهشت، سالگرد سانحه انفجار معدن زغال‌سنگ زمستان‌یورت در شهر آزادشهر استان گلستان است که ۴۳ کارگر را به کام مرگ کشاند و بزرگترین حادثه معدنی کشور لقب گرفت.

سال گذشته تنها ۲ روز پس از روز کارگر، معدن زغال سنگ زمستان‌یورت منفجر شد و تمام کارگران محبوس در تونل این معدن دچار حادثه شده و جان باختند. علت این حادثه، رعایت نکردن نکات ایمنی از سوی کارگران و البته کمبود تجهیزات ایمنی ویژه برای این معادن به ویژه گازسنج اعلام شد که نتوانسته بود میزان استاندارد گاز متان در معدن را ارزیابی و هشدارهای لازم را اعلام کند و یک جرقه، انفجار مهیبی را رقم زد. بعد از این حادثه بود که معادن زغال سنگ ایران زیر ذره‌بین ناظران و بازرسان قرار گرفتند(البته در تمام جهان این معادن جزو معادن پرخطر به شمار می‌روند). بعد از یک سال این ۲ مناسبت را با همدیگر تلفیق کرده و به سراغ برخی مدیران این معدن، مسئولان و نمایندگان مجلس شورای اسلامی رفتیم تا ببینیم این ۳ ضلع برای تحقق حقوق و ایمنی کارگران معدن چه کرده‌اند.

تهویه یورت عوض شد

پرویز خدایی انارکی، مدیر معدن زمستان‌یورت که سال گذشته همزمان با انفجار معدن با کادر امداد داوطلب از شاهرود به آزادشهر آمد و مسئولیت داخل معدن را تا پاکسازی کامل بر عهده گرفت و بعد از آن نیز مدیر معدن یورت شد، درباره تامین ایمنی این معدن به گفت: پس از انفجار به این معدن آمدم و در نخستین اقدامات، استحکامات این معدن را تقویت کردیم، ضریب اطمینان تهویه را بالا بردیم و طراحی داخل معدن را قوی‌تر کردیم. از آبان سال گذشته، این معدن دوباره آغاز به کار کرد، تولید زغال‌سنگ با ۸۰۰ تن در ماه شروع شد و در بهمن و اسفند به ۳هزار تن رسید. در این یک سال علاوه بر ۵ ماه تعطیلی معدن، چند ماه نیز تولید در حدی نبود که درآمدزایی داشته باشد و ضرر هم می‌دادیم. هنوز هم به نقطه سر به سری نرسیده‌ایم اما تا خرداد به سوددهی می‌رسیم و کسری‌ها و معوقات ماه‌های گذشته را جبران خواهیم کرد.

مدیر معدن زمستان یورت در ادامه تصریح کرد: فقط حقوق آبان تعدادی از کارگران را نتوانسته‌ایم پرداخت کنیم اما حقوق ماه‌های دیگر و حتی عیدی و سنوات را پرداخت کرده‌ایم و معوقه آبان را نیز تا خرداد پرداخت خواهیم کرد. درباره بیمه نیز تجمیع بدهی از قبل است که قسط‌بندی کرده و در حال پرداخت هستیم.

خدایی تاکید کرد: برای تهویه معادن نیز با دانشگاه صنعتی شاهرود قراردادی منعقد کردیم که تا اواخر اسفند آماده شد و گزارش ۴۰۰ تا ۵۰۰ صفحه‌ای آن را تحویل دادند. ما نیز نسخه‌ای از آن را به سازمان‌های مربوط در استان و وزارتخانه‌های مربوط ارائه کردیم.

وی ادامه داد: سپس بر اساس این مطالعات، دستگاه‌های تهویه فن سوئدی را خریداری و نصب کرده و آن را ۱۱ اردیبهشت با حضور مسئولان استانی بهره‌برداری خواهیم کرد. البته دانشگاه شاهرود بعد از نصب دستگاه‌ها نیز پایش خود را ادامه خواهد داد و هر کار معدنی جدیدی هم انجام دهیم زیر نظر تیم پژوهشی این دانشگاه خواهد بود.

وی تصریح کرد: تمام شرایط ایمنی برای معدن به کار گرفته می‌شد اما کل شبکه ایمنی معدن بازنگری شد و عوامل مربوط به ایمنی، آموزش‌های بهتر و مناسب‌تری دیدند. همچنین شبکه تهویه معدن به طور کامل عوض شد و گروه امداد و نجات نیز به روز شدند.

مدیر معدن زمستان‌یورت آزادشهر در ادامه افزود: درحال‌حاضر در این معدن ۳۰۰ نفر کار می‌کنند که تعداد زیادی از آنها کارگران قدیم این معدن هستند، البته عده‌ای خود را بازخرید کرده‌اند و افراد دیگری جایگزین آنها شده‌اند. سال گذشته در این معدن ۴۰۰ نفر مشغول به کار بودند.

وی در پاسخ به این پرسش که بیمه سخت و زیان‌آور برای کارگران معدن رد می‌شود یا خیر گفت: بارها از سوی تامین اجتماعی اعلام و تایید شده که بیمه این کارگران از ابتدای سال ۷۳ که معدن راه‌اندازی شده، به صورت کامل و در قالب سخت و زیان‌آور پرداخت شده است. با این حال شرط قانون تامین اجتماعی برای سخت و زیان‌آور شناخته شدن کار کارگران مانند هر جای دیگر این است که کارگران ۲۰ سال مداوم و بدون وقفه کار کرده باشند.

خدایی در ادامه تصریح کرد: دلیل چنین ادعایی که از ابتدای کار معدن یورت برای کارگران، بیمه سخت و زیان‌آور رد شده است این است که در سال ۹۵ این معدن ۱۱۰ کارگر خود را با ۲۰ سال سابقه کار بازنشسته کرد و همین امر نشان می‌دهد بیمه به طور کامل با لحاظ کردن سخت و زیان‌آور بودن پرداخت شده است وگرنه این کارگران بیمه نمی‌شدند. ادعای بیمه‌های غیر برای کارگران معدن، کذب است.

وی در پاسخ به این پرسش که معادن از نظر قانونی چه حق و حقوقی برای کارگران خود باید لحاظ کنند گفت: کارگران معدن بر خلاف کارگران دیگر ۶ ساعت در روز کار می‌کنند و حقوق کامل می‌گیرند و علاوه بر آن ۳۰ درصد بیشتر از پایه حقوقی یک کارگر معمولی مزد می‌گیرند.

وی این مژده را نیز داد که شبکه تهویه معدن زمستان‌یورت عوض شده و زیر نظر دانشگاه صنعتی شاهرود که قرارداد مطالعاتی و پایش معدن با آنها داریم، عمل می‌کند. این شبکه تهویه، ۱۱ اردیبهشت همزمان با روز کارگر با حضور مسئولان استانی بهره‌برداری خواهد شد.

خدایی در ادامه افزود: این معدن بزرگترین معدن مجتمع صنعتی –معدنی شمال شرق به شمار می‌رود و بیش از ۷۰ درصد تولید این مجتمع در این معدن انجام می‌شود و دارای ذخیره قابل توجهی است.

خدایی اضافه کرد: با این حال نکته قابل توجه این است که کیفیت زغال سنگ این معدن بسیار خوب است و خاکستر ضایعات کمی دارد و تقریبا نیازی به فرآوری ندارد به همین دلیل در بازار زغال سنگ داخلی ارزش زیادی داشته و نبودش به بازار لطمه می‌زند. با این حال یکی از مشکلات این معدن لایه‌های کم ضخامت رگه‌های زغال‌سنگ است که هزینه تولید را تا حد زیادی بالا می‌برد.

ارزیابی‌ها شدت گرفت

حسینقلی قوانلو، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان گلستان درباره حمایت‌های دولت از احقاق حق کارگران معدن به ویژه کارگران معادن زغال سنگ که در شرایط سخت‌تری نسبت به معادن روباز کار می‌کنند، گفت: معادن به ویژه معادن زغال‌سنگ همواره با مشکلات فراوانی روبه‌رو بوده و هستند، به ویژه معادن زغال سنگ استان گلستان که لایه‌ها و رگه‌های آن دارای ضخامت کمی است و بهره‌برداری از آن با مشکلات زیادی همراه است.

وی افزود: این معادن متاثر از قیمت‌های جهانی، وضعیت مناسبی نداشتند و اگر کمک‌های دولتی نبود شاید از نظر اقتصادی نیز نمی‌توانستند روی پای خود بایستند.

وی ادامه داد: با این حال در سال گذشته با بهبود قیمت‌های جهانی، وضعیت این معادن نیز کمی بهبود یافت. در برخی معادن معوقات حقوقی به ۷ تا ۸ ماه می‌رسید اما با بهبود قیمت‌ها، بیشتر بهره‌برداران به روز هستند یا در نهایت یک ماه معوقه دارند که در معادن زغال سنگ معمول است.

قوانلو با اشاره به اینکه عمده‌ترین مشکل کارگران معادن مربوط به حقوق‌شان است که با بهبود قیمت‌ها در حال رفع شدن است، گفت: بهبود قیمت‌ها وضعیت ایمنی معادن را نیز بهتر کرد. ضمن اینکه نظارت و کنترل‌ها بیشتر شده تا حادثه‌ای شبیه انفجار سال گذشته تکرار نشود و علاوه بر ارزیابی‌های معمول در سال گذشته، ارزیابی‌های دیگری مانند ارزیابی ریسک هم انجام شده است.

وی تصریح کرد: برخی معادن بعد از این ارزیابی‌ها تعطیل شدند و فرصت یکی دو ماهه داده شد تا مشکلات‌شان را در این فرصت حل کنند. این کار هم انجام شد و به چرخه تولید بازگشتند. این ارزیابی‌ها همچنان ادامه دارد.

  • صمت

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.