برخورداری بخش معدن از تسهیلات پست بانک

0 2

به گزارش خبرگزاری سنگ ایران، پست بانک ایران براساس تفاهمنامه ای که با صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت های معدنی امضا کرد، به طرح های بخش معدن و صنایع معدنی تسهیلات اعطا می کند.

این تفاهمنامه را «محمدرضا بهرامن» رییس هیات مدیره صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت های معدنی و «فرید دهقانی» مدیرعامل این صندوق، با «خسرو فرحی» مدیرعامل پست بانک، امضا کردند.

مقرر شد صدور بیمه نامه به عنوان بازپرداخت تسهیلات اعطایی بانک (تا سقف بیمه نامه صادر شده) و پرداخت تسهیلات توسط بانک از منابع صندوق توسعه ملی و بانک، مطابق با آیین نامه اجرایی قانون حمایت از توسعه و ایجاد اشتغال پایدار هیات وزیران صورت گیرد.

هدف از این اقدام تامین سرمایه در گردش یا تامین مالی طرح های بخش معدن و صنایع معدنی برای توسعه و ایجاد اشتغال پایدار است و باید از سوی کارگروه ملی به متقاضیان معرفی شود.

مدت این توافقنامه از تاریخ امضا سه سال است که در صورت توافق ۲ طرف در چارچوب مقررات قابل تمدید است.
برپایه این گزارش، محل تامین منابع این آیین نامه از منابع قانون حمایت از توسعه و ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری است.

همچنین دوره استفاده از این تسهیلات (مشارکت مدنی) حداکثر ۲ سال و دوره تنفس حداکثر تا یک سال، دوره فروش اقساطی حداکثر ۶ سال و مجموع دوره تامین مالی تسهیلات در گردش برای حداکثر ۱۸ ماه حسب طرح متقاضی با عنایت به مفاد آیین نامه اجرایی و مدت باقیمانده است.

** نرخ سود تسهیلات اعطایی

بر پایه گزارش صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیتهای معدنی، نرخ سود برای سرمایه در گردش واحدهای تولیدی مستقر در نواحی صنعتی روستایی و در شهرهای با جمعیت کمتر از ۱۰ هزار نفر از جمله واحدهای تولیدی مستقر در شهرک های صنعتی این شهرها ۱۰ درصد و برای سایر طرح ها تسهیلات موصوف با نرخ چهار درصد به مناطق روستایی مرزی و عشایری مرزی و ۶ درصد به روستاهای غیرمرزی و عشایری غیرمرزی است.

بیمه نامه اعتباری صندوق به مثابه وثیقه قرارداد با بانک است و ارائه دهنده مستقیم تسهیلات به متقاضی نخواهد بود و گیرنده تسهیلات موظف به رعایت قرارداد با بانک و انجام تعهدات بازپرداخت اقساط در مواعد مقرر است.

این گزارش می افزاید: ماشین آلات و تجهیزات معدنی خریداری شده از محل تسهیلات تا زمان بازپرداخت اقساط و انجام کامل تعهدات و تسویه دیون تسهیلات گیرنده به بانک و صندوق در مالکیت یا رهن صندوق خواهد بود و به صورت امانت در اختیار متقاضی خواهد بود و پس از آن به متقاضی انتقال می یابد.

بازپرداخت اقساط تسهیلات اعطایی به صورت ماهانه است و در صورتی که متقاضی در حین یا پس از هزینه کرد تسهیلات در محل اجرای طرح به تعهدات خود در چارچوب اهداف قانون حمایت از توسعه و ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری آیین نامه و دستورالعمل مربوطه عمل نکند بانک موظف است همه دیون متقاضی را به حال تبدیل کند.

بر پایه این گزارش، چندی پیش مدیرعامل صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت های معدنی گفت: این صندوق آماده صدور بیمه نامه و ضمانتنامه برای تسهیلات یک هزار و ۲۰۰ میلیارد تومانی توسعه معادن و صنایع معدنی در مناطق کم برخوردار کشور است.

دهقانی درباره شیوه تخصیص این تسهیلات اضافه کرد: معدنداران باید در سامانه «کارا» ( مربوط به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی) ثبت نام کنند و پس از آن مدارک مورد نیاز را به سازمان صنعت، معدن و تجارت استان ارسال کنند. سپس مدارک برای بررسی به صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت های معدنی ارسال می شود که در نهایت برای طرح های پذیرفته شده، ضمانتنامه به عنوان وثیقه تسهیلات اعطا می شود.

این مسوول گفت: نرخ سود تسهیلات به ترتیب چهار، ۶، هشت و ۱۰ درصد برای معادن مناطق مرزی محروم، عشایری، روستایی و شهرهای کمتر از ۱۰ هزار نفر جمعیت پیش بینی شده است.

  • ایرنا

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.