برگزاری چهارمین گردهمایی فعالان صنعت سنگ کشور در اصفهان

0 84

به گزارش خبرگزاری سنگ ایران، چهارمین گردهمایی فعالان صنعت سنگ به همراه مراسم تجلیل از پیشکسوتان این صنعت همزمان با افتتاحیه پانزدهمین نمایشگاه بین المللی سنگ و معدن اصفهان با حضور آقایان گل شیرازی، ابوالقاسم شفیعی، گلیجانی، مهندس یارمحمدیان، رضا احمدی، شکوری، احمد شریفی، محمود بندرچی، کشاورز ، استاندار اصفهان  و جمع کثیری از فعالان صنعت سنگ ایران در سالن جلسات اتاق بازرگانی اصفهان برگزار شد.

باید صادرات سنگ را صد چندان کنیم 

در ابتدای جلسه رضا احمدی رئیس کانون سنگ ایران ضمن تبریک روز کارگر گفت: امیدواریم یک روز تمام کارگران، به کارفرما تبدیل شوند.

وی ادامه داد: برای افزایش صادرات لازم است کارهایی انجام دهیم تا از این وضعیت نابسامان خارج شویم و صادرات خود را به وضعیت مطلوب برسانیم. ما در کشور ۶۰۰۰ واحد فرآوری داریم که حدود ۲۰۰۰ واحد آن در استان اصفهان واقع شده است. حدود ۲۰۰ معدن فعال در این استان داریم. معادن بی نظیری که در دنیا  نمونه آن وجود ندارد. ماشین سازهای خوبی داریم، که در دنیا حرف اول را می زنند، اما متاسفانه زیر چتر حمایتی لازم نیستیم. دانشگاه های علاقه مند به این صنعت داریم که فعالیت هایی در این زمینه دارند و می توانند  وضعیت این صنعت را تا حدودی بهبود بخشند. اساتید مختلفی داریم که در این حوزه تلاش می کنند.

وی تاکید کرد: از نقاط ضعف صنعت سنگ ایران فروش، بازرگانی و صادرات است.

وی تصریح کرد: امروزه نفت به عنوان یک کالای سیاسی و مهم شناخته شده و دولتمردان برای صنعت سنگ سرمایه گذاری چندانی نمی کنند. وجود فارغ التحصیلان این رشته از نقاط بسیار قوی است که می توانیم با اتکاء به آنها صادرات سنگ را صد چندان کنیم.

وی ادامه داد: تفاوت نرخ دلار و ریال موجب شکوفایی صادرات شده اما مدیریت صحیحی در این زمینه نداریم. باید از فرصت استفاده کنیم و بازارهای هدف را شناسایی کنیم. باید علاوه بر کشورهای همسایه بازارهای دوردست را نیز بدست آوریم این عمل ممکن نیست مگر با تشکیل اتاق فکر با کمک وزارتخانه و حضور تشکل های خصوصی.

باید به ارتقاء صادرات غیر نفتی کمک کنیم

در ادامه مدیرعامل شرکت نمایشگاه های بین المللی استان اصفهان، مهندس یارمحمدیان ضمن تشکر از فعالان صنعت سنگ گفت: امیدواریم تغییرات و تحولات به وجود آمده در این صنعت نتایج مثبتی داشته باشد و باعث رونق اقتصادی شود. باید به ارتقاء صادرات غیر نفتی کمک کنیم. شرکت نمایشگاه های بین المللی استان اصفهان در سال گذشته ۴۹ رویداد اقتصادی را برگزار کرد و برای سال جاری ۵۱ رویداد اقتصادی را برنامه ریزی کرده است. این شرکت اولین گام خود را محکم برداشته و نمایشگاه صنعت ساختمان را در مرکز نمایشگاهی بغداد عراق برگزار کرده است.

توانایی پیشرفت در صادرات را داریم

در ادامه اسدالله کشاورز مدیرکل دفتر اموراکتشاف وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: بخش معدن برای اقتصاد بسیار مفید و موثر است. در مبحث اکتشاف هنوز ایرادات زیادی وجود دارد. صنعت سنگ و معدن در حال گذار از مرحله سنتی به فضای مدرن می باشند. هیچ کشوری تنوع سنگ های ما را ندارد چه از لحاظ طیف رنگ و نوع و چه از لحاظ کیفیت.

وی تصریح کرد: باید بازار های جهانی را شناسایی و سنگ هایمان را به دنیا معرفی کنیم. همچنان معتقدم که صادراتمان قوی است و توانایی پیشرفت در این زمینه را داریم. در سال جاری که به نام رونق تولید نام گذاری شده باید عرضه و تقاضا را تقویت کنیم، برای تقویت این امور حتما باید بازارهای  هدف شناسایی شوند و در این بازارها شرکت کنیم و در نمایشگاه ها حضوری منسجم و قوی داشته باشیم.

باید نگاه ها به تولید و صادرات تغییر کند

در ادامه بهرام شکوری رییس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران گفت: انشاالله نمایشگاه اصفهان آثار مثبتی برای صنعت سنگ داشته باشد. معادن ما ثروت ما است. سنگ های ما می تواند بازارهای خوبی در حوزه صادرات داشته باشند. بحث توسعه صادرات سنگهای تزئینی بسیار مهم است و باید بتوانیم در این حوزه بهتر ساماندهی کنیم. بخش دولتی و خصوصی باید باهم تلاش کنند تا توسعه صادرات در سنگ های تزئینی داشته باشیم.

شکوری افزود: استفاده از تکنولوژی روز دنیا بسیار مهم است اما متاسفانه در ایران چندان مورد استفاده قرار نمی گیرد. در ایران چندان از تکنولوژی استفاده نمی شود، با استفاده از تکنولوژی های جدید می توانیم تولیدات خوبی را در کشور به ثمر برسانیم. باید نگاه ها به تولید و صادرات تغییر کند و روی کیفیت سنگ کار شود. باید سنگ های ایران را به دنیا نشان دهیم و بشناسانیم. باید مهندسی درستی در استخراج سنگ انجام دهیم، این مساله می تواند به پیشرفت ما کمک کند. دولت باید مشوق هایی به بخش معدن ارائه دهد تا با توجه به نام گذاری سال جاری به رونق تولید پیشرفت چشمگیری در این زمینه داشته باشیم.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.