بهرام شکوری: می توانیم ۵ میلیارد دلار صادرات سنگ داشته باشیم

0 179

بهرام شکوری رئیس کمیسیون معدن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران و عضو هیئت مدیره خانه معدن ایران در گفتگوی اختصاصی با خبرگزاری سنگ ایران اظهار کرد: بخشی از فعالیت ما در ارتباط با سنگ های تزئینی است در واقع ۱۳ معدن سنگ تزئینی با قابلیت صادرات داریم که تقریبا در تمای این معادن از تجهیزات و ماشین آلات روز استفاده می شود. استفاده از تجهیزات و ماشین آلات به روز و مدرن بهره وری معدن را به میزان بسیار زیادی بالا می برد.

وی در ادامه گفت: از دیگر اقدامات ما ایجاد کارخانه استریپ ( تولید محصول از ضایعات معدن به صورت نیمه فرآوری شده) در دل معدن است. در این کارخانه کوپ هایی که قابل اصلاح نیست و ترک دارد را برش می زنیم و با ابعاد استاندارد به کارخانه های فرآوری ارسال می کنیم.

رئیس کمیسیون معدن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران افزود: کشور ترکیه از ۱۱/۵ میلیون تن سنگی که تولید می کند، بیش از ۸۰ درصدش را در قالب کوپ صادر می کند و الباقی را به صورت بریده و با این روش ۱۲ درصد از سهم تجارت سنگ دنیا را دارد، ما فقط  ۷ درصد از تولیدات کوپ را صادر می کنیم و کشور ما در تجارت دنیا متاسفانه سهمی ۲ درصدی دارد. اگر بنگاه های اقتصادی، حاکمیت و دولت و مجلس بتوانند راه را هموار کنند رسیدن به سهم ۲۰ درصدی و نزدیک شدن به ۵ میلیارد دلار صادرات برای صنعت سنگ تزئینی کشور دور از ذهن نیست.

وی تصریح کرد: بخشی از مشکلات فعالین صنعت سنگ، مشکلاتی است که سایر فعالین اقتصادی هم با آن مواجه اند. طبیعتاً تحریم ها همه قشرها را دچار مشکل کرده است. متاسفانه ارتباطات بانکی با دنیا وجود ندارد و نمی توانیم LC باز کنیم. برخی کشتی رانی ها  تحریم کرده اند و برای ما حمل بار نمی کنند و ما فقط مجبوریم با کشتیرانی جمهوری اسلامی حمل بار کنیم. این مسائل هزینه های زیادی را برای تولیدکنندگان و صادرکنندگان ایجاد می کند.

شکوری گفت:  آنچه صنعت سنگ با آن مواجه است و در آن مشکل اساسی دارد، بخش تامین تجهیزات می باشد که به واسطه گرانی ارز و تحریم ها نمی توانند تجهیزات را از سازنده های اصلی و بدون واسطه خریداری کنند و مجبور هستند از طریق کشورهای دیگر خرید خود را  انجام دهند، این امر باعث افزایش هزینه های خریدشان می شود.

عضو هیئت مدیره خانه معدن ایران افزود: حضور در نمایشگاه های بین المللی تاثیر بسزایی بر روند بهبودی وضعیت صنعت سنگ دارد. حضور در نمایشگاه ها صنعتگران را با آخرین تکنولوژی ها و یافته های صنعت سنگ آشنا می کند و همینطور باعث نشان دادن توانمندی های خودمان به دنیا می شود. مراورات تجاری با تجار و افراد خارجی کمک بزرگی به صنعت سنگ می کند و نمایشگاه ها راهی است که ما را زودتر به اهدافمان در این زمینه می رساند.

شکوری در خصوص برگزاری نمایشگاه های داخلی گفت: نمایشگاه هایی نظیر محلات و اصفهان که هر دو قطب سنگ کشور محسوب می شوند شرایط خوبی را ایجاد کردند. اگر بتوانیم در حوزه سنگ نمایشگاه قدرتمندتری داشته باشیم که اغلب معادن و کارخانه ها در آن شرکت کنند و  افراد خارجی در آن حضور داشته باشند نتیجه خیلی بهتر و موثرتر ی خواهیم گرفت.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.