تاریخچه صنعت سنگ در ایران

0 3

به گزارش خبرگزاری سنگ ایران، محمد بویری یادداشتی بدین شرح را در اختیار این خبرگزاری قرار داده است: مورخان تاریخچه استفاده از سنگ برای ساخت بنا توسط بشر را بیش از ۱۲ هزار سال برآورد کرده اند. سابقه ایران در حجاری را می توان از بقایای کاخ ها و بناهای سنگی قدیمی دریافت که پس از گذشت هزاران سال همچنان حکایت از جلال و عظمت این کشور و هنر و علم مردمانش دارد.

وجود تخت جمشید، پاسارگاد، تخت سلیمان و بسیاری از بناهای ساسانی قدمت استفاده از سنگ در ساخت بنا را در کشورمان اثبات می کنند. تاریخ ساخت این بناها در هزاره های نخست شکل گیری تمدن بشر بوده است.

در آن زمان که سنگ تراشان ایرانی با ابزار ابتدایی،‌ ستون‌های تخت جمشید را می ساختند حتی تصور هم نمی‌کردند روزی صنعت و پیشه آنها نام ایران را جهانی کند. امروز پس از قرن ها، صنعت سنگ ایران جایگاه چهارم تولید جهانی را از آن خود کرده و سنگ ایرانی زینت بخش نمای برج‌ها در ایتالیا و آمریکا شده است.

سنگ تراشی در ایران قرن ها قبل از میلاد حضرت مسیح، با ساخت لوازم برای شکار حیوانات و وسایل اولیه زندگی وجود داشته و به تدریج به اوج رونق و شکوفایی خود رسیده است. یافته های باستانی از جمله اشیایی که از حفاری های تپه یحیی واقع در صوغان کرمان به دست آمده، موید آن است که تاریخچه صنعت سنگ در کشورمان به ۴۵۰۰ سال پیش از میلاد می رسد و کشف این ظروف نشانگر آن است که در آن زمان تهیه اشیاء مختلف مصرفی و تزئینی با تراش از سنگ سبز در کرمان رواج داشته است.

سنگ تراشی در ایران قدیم، بیشتر به ساخت وسایل کشاورزی و آلات و ابزار شکار اختصاص داشته و لوازم سنگی بدست آمده از غار هوتو در نزدیکی بهشهر که متعلق به ۱۱۰۰۰ سال قبل از میلاد مسیح می باشد، این موضوع را اثبات می نماید.

دو عامل شامل روش های استخراج بدون انفجار و بکارگیری وسیع ماشین های سخت بُر موجب انقلاب در صنعت سنگ ایران شد که در دهه های اخیر صورت گرفته اند.

ایران؛ بهشت معادن سنگ

سرزمین ایران به دلیل تنوع رخدادهای زمین شناسی در آن و نیز عریان بودن نسبی سنگ های مختلف به دلیل پوشش ناچیز جنگلی و خاک ها، دارای پتانسیل بالایی از انواع سنگ های تزئینی و سنگ های نرم بر و سخت بر است. یکی از مزیت‌های خدادادی صنعت سنگ در ایران تنوع معادن آن است.

در حالی که در دیگر کشور‌ها مانند برزیل و هند تنها معدن سنگ گرانیت و در ایتالیا تنها معدن سنگ مرمریت وجود دارد ولی در ایران انواع معادن سنگ‌های تزئینی با ذخایر سرشار وجود دارند این سنگ ها شامل گرانیت، مرمیت،‌ چینی، کریستال، تراورتن و مرمر بوده که از تنوع رنگی بالایی نیز برخوردار می باشند.

تنوع رنگ یکی از فاکتور‌های موثر در فروش سنگ بوده به طوری که فعالان صنعت سنگ هند به دلیل تنوع رنگ سنگ های گرانیت این کشور که شامل ۲۸ طیف رنگی می باشد به خود می بالند اما جالب اینجاست که تنها در منطقه بیرجند ایران سنگ‌هایی با ۳۰ طیف رنگی در حال استخراج می باشند.

ایران هم اکنون پس از ایتالیا، چین و هند در جایگاه چهارم تولید سنگ ساختمانی در دنیا قرار دارد. ذخایر سنگ‌های ساختمانی جهان به حدود ۱۵ میلیارد تن می‌رسد که شامل گرانیت‌ها، مرمریت‌ها، تراورتن‌ها و مرمرهاست که در این میان، تنوع رنگ و کیفیت سنگ‌های تولید ایران با ۷/۴ میلیون تن ذخیره در جایگاه اول جهان قرار دارد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.