حذف سهم زمین از سبد سازندگان مسکن

0 33

به گزارش خبرگزاری سنگ ایران، محمد اسلامی در حاشیه مراسم تودیع و معارفه مدیرعامل جدید ایران ایر در جمع خبرنگاران با بیان اینکه آقای زنگنه در هفت سال گذشته رئیس انجمن شرکت‌های هواپیمایی بوده است، گفت: خوشبختانه آقای زنگنه دارای سابقه طولانی در صنعت هوانوردی کشورمان است.

وی با بیان اینکه صنعت هوانرودی کشورمان از ابتدای پیروزی انقلاب تحت آمریکا بوده است گفت: شرایط امروز کشور سخت‌تر از گذشته است اما با نیروی انسانی متخصص و توانمند و با استفاده از ظرفیت‌های صنعتی می‌توانیم از این شرایط تحریم عبور کنیم و مقابله ما با تحریم‌ها از جنس رشد و توسعه خواهد بود.

وزیر راه و شهرسازی درباره بدهی انباشته هما اظهار داشت: از سال ۶۴ دولت به هما و هما به دولت بدهی داشته است. برای تهاتر این بدهی‌ها در سال گشته از ظرفیت قانون بودجه ۹۷ استفاده کردیم و با مصوبه هیئت دولت ۱۶۴۵ میلیارد تومان از این بدهی‌ها را تسویه کردیم.

اسلامی تاکید کرد: سال ۹۸ برای اولین بار هما زیان انباشته نخواهد داشت و زیان‌ده نخواهد بود.

وی با اشاره به برنامه‌های وزارت راه  شهرسازی درباره ایجاد رونق در تولید اظهار داشت: در پنج محور رونق تولید را در دستور کار خود قرار داده‌ایم از ظرفیت ساخت داخل کشور برای تولید در بخش حمل و نقل نهایت استفاده را خواهیم برد.

وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: ۲۷ اسفندماه سال گذشته ۹ شرکت تولیدکننده واگن مسافری در جلسه‌ای با ۱۶ شرکت ریلی حمل و نقل بار و مسافر تفاهم‌نامه‌ای را به امضا رساندند تا هزار دستگاه لکوموتیو یا واگن در سال جاری به تولید برسد.

وی تاکید کرد: ‌در بخش زمینی و در صنعت پشتیبان صنایع هوایی هم در صنعت اداری و صنایع ناوبری ظرفیت‌های داخلی برای تولید وجود دارد. در صنعت هواشناسی هم برای تامین تجهیزات مورد نیاز به صنایع داخلی تکیه می‌کنیم.

اسلامی با اشاره به تامین تجهیزات دریایی از صنایع داخلی کشور گفت: با سازمان صنایع دریایی ایران تفاهمی به امضا رسانده‌ایم که از محل وجوه اداره شده ۲۵۰ شناور ساخته شود و در اختیار بهره‌برداران قرار بگیرد.

وی با بیان اینکه ساخت ۴۰۰ کیلومتر آزادراه در دست اجرا است گفت: قطعا این میزان از تولیدات و پروژه‌های عمرانی می‌تواند رونق را در حوزه عمران ایجاد کند.

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه ساخت ۴۰۰ هزار واحد مسکونی در سراسر کشور آغاز شده است گفت: ضمن تکمیل و تحویل مسکن مهر، پروژه ۴۰۰ هزار واحدی هم آغاز کرده‌ایم که این نشانه را به بازار می‌دهد که رونق در تولید مسکن آغاز شده است.

اسلامی با بیان اینکه در پروژه‌های ساخت مسکن سهم قیمت زمین حذف خواهد شد گفت: سهم زمین از سبد سازندگان خارج می‌شود و به صورت مشارکتی با بخش خصوصی سهم زمین تعیین می‌شود که این مشوق مهمی برای رونق در تولید مسکن محسوب می‌شود.

وی افزود: همچنین در شانزدهم اسفندماه سال گذشته در شورای پول و اعتبار سهم وامی که به سازنده تعلق می‌گیرد را ۶۵ درصد افزایش دادیم که قابل انتقال به خریداران است.

وی تاکید کرد:‌ بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و بانک مسکن شرکتی را به صورت کارگزاری تاسیس کردند که طرح کارت اعتباری مصالح ساختمانی از طریق آن به اجرا برسد. با اجرای طرح کارت مصالح ساختمانی، مصالح مورد نیاز سازندگان به صورت انبوه در اختیار آنها قرار می‌گیرد که با این سازوکار تخفیفی در تهیه مصالح اخذ خواهد شد.

اسلامی ادامه داد: به طور قطع با اجرای این برنامه‌ها کارخانه‌های تولید مصالح هم از رکود خارج می‌شوند و رونق تولید در کارخانه‌های مصالح ساختمانی و بازار مسکن اتفاق می‌افتد.

  • ایلنا

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.