خراسان جنوبی به عنوان منطقه آزاد معدنی معرفی شود

0 1

به گزارش خبرگزاری سنگ ایران، نماینده معدن‌کاران خراسان جنوبی با بیان اینکه باید خراسان جنوبی به عنوان منطقه آزاد معدنی معرفی شود، گفت: خراسان جنوبی همواره پایلوت بوده و به عنوان آزمایشگاه ایران است.

محمدی، شب گذشته ۱۶ بهمن، در شورای معادن خراسان جنوبی با بیان اینکه در کنار بیان دستاوردهای معدنی و موفقیت‌ها باید کاستی‌ها هم گفته شود تا نقد درستی داشته باشیم، گفت: در استان علاوه بر جذابیت‌های معدنی باید جذابیت‌های دیگری نیز برای سرمایه‌گذاران ایجاد کنیم.

وی افزود: خراسان جنوبی، جزیره دوری است و باید تفاوتی بین خراسان جنوبی با سایر استان‌های برخوردار و بزرگ کشور در مراحل مختلف اکتشاف باشد.

نماینده معدن‌کاران خراسان جنوبی تصریح کرد: تعداد ۵۹۰ پروانه بهره‌برداری در استان وجود دارد، اما از این تعداد تنها حدود ۳۴۰ پروانه فعال است که به طور قطع حال بیش از ۲۸۰ معدن در استان خوب نیست.

محمدی ادامه داد: خراسان جنوبی کمربند امنیتی کشور است و اگر این کمربند خالی از سکنه باشد امنیت جای جای کشور دچار خدشه می‌شود، بنابراین باید نگاه ویژه‌ای به استان شود.

وی با بیان اینکه باید خراسان جنوبی به عنوان منطقه آزاد معدنی معرفی شود، خاطرنشان کرد: خراسان جنوبی همواره پایلوت بوده و به عنوان آزمایشگاه ایران است.

نماینده معدن‌کاران خراسان جنوبی یادآور شد: اگر برای صادرات محصولات استان تخفیف مالیاتی و گمرکی در نظر گرفته شود می‌توانیم به این بخش کمک کنیم.

معادن برای ۱۱ هزار نفر در خراسان جنوبی اشتغال ایجاد کرده است

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی گفت: معادن برای ۱۱ هزار نفر در خراسان جنوبی اشتغال ایجاد کرده است.

داوود شهرکی، شب گذشته ۱۶ بهمن، در شورای معادن خراسان جنوبی اظهار کرد: خراسان جنوبی دارای ۵۹۰ پروانه معدنی با بالغ بر ۱۷ میلیون تن استخراج اسمی است.

وی با بیان اینکه در بخش معدن استان برای تعداد ۱۱ هزار نفر اشتغال ایجاد شده است، گفت: همچنین ذخایر قطعی کشف شده نیز بالغ بر ۳ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تن است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی افزود: ۲۲ گواهی نامه اکتشاف با ذخیره یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون تن شناسایی و تعداد ۳۸ پروانه بهره برداری در سال جاری صادر شده است.

شهرکی تصریح کرد: در حال حاضر وضع موجود پروانه اکتشاف ۲۶۹ مورد و گواهی کشف نیز ۵۹ مورد بوده که این نشان دهنده ظرفیت‌های دیگری در استان است.

وی ادامه داد: یکی از درخواست‌های مهم ما تأمین برق شاهکوه نهبندان است که امیدواریم وزیرصمت در سفر خود به خراسان جنوبی عملیات اجرایی برق دار کردن معدن صورت گیرد.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی خاطرنشان کرد: حمایت از سنگ‌های تزئینی در فعالیت‌های شهرداری‌ها صورت گرفته و محدوده‌هایی که در حوزه سنگ‌های قیمتی وجود داشته شناسایی شده است.

شهرکی با بیان اینکه برای اولین بار در شهرستان خوسف ساماندهی محدوده‌های خاک رس انجام شد، اظهار کرد: تمام تجهیزات بخش ایمنی معادن شناسایی شده و امیدواریم تعداد بیشتری از معادن استان به استانداردهای لازم برای ایمنی برسانیم.

وی افزود: وزارت صنعت، معدن و تجارت در تأمین سرباز معدن همکاری کند تا بتوان سهمی از سرباز معدن در استان را جذب کرد و از ظرفیت آن‌ها استفاده کنیم.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی با بیان اینکه نظارت مانیتورینگ بر معادن نیز یکی دیگر از طرح‌های در دست اجرا است، یادآور شد: خراسان جنوبی جز ۴ استان برتر معدنی کشور است.

  • ایسنا

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.