داود چراغی: امروز بانکها در خدمت اقتصاد نیستند

0 2

به گزارش خبرگزاری سنگ ایران، داود چراغی کارشناس اقتصادی در پاسخ به این سوال که وضعیت فعلی برخی موسسات که هم اکنون با مشکلاتی در خصوص بازپرداخت اصل و سود سپرده ها مواجه شده‌اند قابل تعمیم به کل سیستم بانکی میباشد، گفت: متاسفانه چند سالی است که بانکها از نقش اصلی خود که همان نقش واسطه گری است، عبور کرده‌اند و خود به یک ذینفع مستقل تبدیل شده‌اند.

به گفته چراغی، طبق قانون تنظیم بازار غیرمتشکل پولی، عملیات بانکی به امر واسطه گری بین عرضه کنندگان و متقاضیان وجوه و اعتبار اطلاق می‌شود که  به صورت دریافت انواع وجوه، سپرده، تحت هر عنوان و همچنین اعطا وام و تسهیلات و صدور کارت‌های الکترونیکی و کارتهای اعتباری بروز می‌یابد.

این کارشناس اقتصادی خاطر نشان میکند؛ از گذشته دور بانکها برخلاف قانون فعالیتهای را آغاز کردند که سپرده‌ها در اختیار سهام داران عمده قرار میگرفت. در واقع هرچند وظیفه بانکها واسطه گری تعریف شده بود، اما عده‌ای با این هدف اقدام به تاسیس بانک یا موسسات اعتباری کردند که بتواند به نوعی تامین منابع پروژه‌های خود را از سپرده‌های مردم انجام دهند.

امروز بانکها در خدمت اقتصاد نیستند و تنها به جمع آوری منابع و سپس به هزینه کرد آن در فعالیتهای غیر مولد اشتغال دارند. بانک زمانی در خدمت اقتصاد قرار می‌گیرد که منافع حاصل از جمع آوری سپرده‌ها صرف ارائه تسهیلات به تولید کند، اما فعلا این اتفاق در کشور نمی‌افتد. از سوی دیگر به غیر ارائه تسهیلات بدون پشتوانه لازم، بانکها منابع خود را دربازار اسفنجی مستغلات برده‌اند و به دلیل رکود در این حوزه قسمتی منابع فعلا قابل دسترسی نیست.

وی با بیان اینکه بانکها حق ندارند از منابع حاصل از سپرده‌های مردم، به خودشان وام بدهند گفت: امروز این واقعیت که بانکها به بنگاهها زیر مجموعه خودشان وامهای بزرگ و با پشتوانه کم میدهند به یک مساله عادی تبدیل شده است، هرچند باید این مساله را در نظر داشت که این موضوع میتواند به ورشکستگی بعضی بانکها منجر شود.

چراغی با طرح کردن این موضوع که امروز بانکها با مشکلاتی مانند اعسار روبه روشده‌اند و به جای کارکرد واقعی واسطه گری تنها تبدیل به بنگاه جمع آوری پول شده‌اند گفت: ادامه روند بلاخره در یک نقطه متوقف خواهد شد و در آن زمان مشخص نیست چه تبعاتی دامن گیر اقتصاد کشور خواهد شد.

این کارشناس اقتصادی تاکید کرد، نمیتوان این موضوع را در نظر نگرفت که قسمتی از مشکل در میان تعاونی‌هایی است که بدون مجوز از بانک مرکزی اقدام به جمع اوری منابع از مردم میکنند. امروز از میان ۷۰۰۰ موسسه فعال بر اساس اعلام مقامات بانک مرکزی ۶۰۰۰ موسسه و تعاونی از بانک مرکزی مجوزی ندارند و با رویه های که در ابتدای دهه ۸۰ وجود داشت، اقدام به جمع آوری سپرده از مردم کرده اند که مشخص است این قبیل موسسات بدلیل عدم پشتوانه کافی زودتر از شبکه بانکی و مجوز دارها با مشکل رو به رو می‌شوند.

  • تسنیم

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.