درخواست برای تعویق زمان اخذ عوارض صادرات سنگ

0 2

سیامک حاج سید جوادی فعال با سابقه صادرات صنعت سنگ ایران در گفتگوی اختصاصی با خبرگزاری سنگ ایران اظهار کرد: اخذ عوارض از صادرات سنگهای ساختمانی در شرایط فعلی و با توجه به احتمال آغاز تحریم های آمریکا به مثابه خودتحریمی است و تغییر زمان اعمال این تصمیم حداقل به ابتدای سال میلادی آینده بسیار منطقی تر و کارشناسی تر می باشد.

وی در ادامه گفت: رییس جمهور خودخواه و سرکش امریکا دونالد ترامپ شامگاه هجدهم اردیبهشت ماه بطور یکطرفه و‌ برخلاف سایر اعضاء توافق برجام، خروج از توافق هسته ای را اعلام و دستور بازگشت تحریم ها را در دوره ۹۰ و ۱۸۰ روزه صادر کرد. کمیسیون اروپا اعلام کرده برای مقابله با تحریم آمریکا قانون انسداد را برای حفاظت از شرکت های اروپایی اجرا می کند ولیکن شرکتهای بزرگ اروپایی خروج‌ خود را از بازار ایران آغاز کرده اند و برخی از آنها هم هنوز مردد هستند.

وی تصریح کرد: برپایه تصمیم شورای اقتصاد برای صادرات اکثر مواد معدنی از جمله سنگ های کوپ عوارض پنج درصدی تعیین شده که این عوارض در ۲ سال به صورت پلکانی تا ده درصد افزایش می یابد. خارج از بحث صحیح بودن با نبودن اخذ عوارض از صادرات سنگ کوپ توسط دولت، زمان اجرای این مصوبه نیز بسیار حائز اهمیت می باشد.

حاج سیدجوادی گفت: ابلاغ این مصوبه و‌اجرایی نمودن آن در این شرایط بحرانی و با توجه به احتمال اعمال تحریم های آمریکا علیه ایران که نخستین مرحله آن ششم آگوست (پانزدهم مرداد) آغاز شده به نظر میرسد نتایج نامطلوبی را به بازار سنگ وارد نماید.

وی یادآور شد: برخی کشورهای آسیایی مانند ژاپن از بازار ایران به طور کامل عقب نشینی کردند، شماری هم مثل مالزی تمام قد از ادامه و حتی افزایش مبادلات تجاری با ایران حمایت کردند و چند کشور هم مثل چین و هند مایلند در ایران بمانند اما نیم نگاهی هم به عقب نشینی دارند؛ در این شرایط و اخذ چنین تصمیمی «خودتحریمی» است.

وی افزود: این عمل باعث کاهش روند جذب سرمایه گذاری خارجی در کوتاه مدت و همچنین کاهش درآمدهای صادراتی کشور می شود. درخواست ما این است که زمان اجرای این دستورالعمل، دستکم به اوایل سال ۲۰۱۹ موکول شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.