ذخایر سنگ ایران تا ۳۰۰ سال دیگر تمام نمی‌شود

0 39

به گزارش خبرگزاری سنگ ایران، پانزدهمین نمایشگاه بین‌المللی سنگ، معادن و صنایع وابسته اصفهان از ۱۱ تا ۱۴ اردیبهشت برگزار شد. همزمان با گشایش این رویداد مهم در نمایشگاه بین‌المللی اصفهان فعالان این صنعت، نظرها و دیدگاه‌های خود را مطرح کردند.

احمد شریفی، دبیرکل انجمن سنگ ایران در پانزدهمین نمایشگاه بین‌المللی سنگ، معادن و صنایع وابسته اصفهان اظهارکرد: این‌طور نیست که وزارتخانه و انجمن سنگ ایران درباره تبدیل ضایعات بی‌تفاوت باشند و قرار بر این بوده که نهادی مانند شهرداری در زمینه استفاده از ضایعات سنگ با انجمن‌ها و نهادهایی که در حوزه سنگ فعالیت می‌کنند، همکاری داشته باشد و به‌عنوان‌نمونه، از ضایعات سنگ در زمینه‌هایی مانند مبلمان شهری استفاده شود.

به همکاری بیشتر بانک‌ها نیاز است

وی درباره مشکلات انتقال پول از کشورهای خارجی به ایران گفت: صادرکنندگان ایرانی برای انتقال پول به کشور مجبور بودند در کشوری مانند ترکیه، چین یا عراق به ثبت شرکت بپردازند و از این طریق، ارز حاصل از صادرات خود را به کشور وارد کنند اما برخی از بانک‌ها زیر بار انتقال پول نمی‌روند. امیدوارم شعب بانک‌های ما در خارج بتوانند نقل و انتقالات پولی را بیشتر از این‌ها تسهیل کنند.

دبیرکل انجمن سنگ ایران با انتقاد از هزینه بالای نقل‌وانتقال پول برای فعالان حوزه صنعت سنگ اظهارکرد: هزینه تحمیل‌شده به صنعتگران برای نقل‌وانتقال پول، ۱۵ تا ۲۰ درصد است و حتی اگر برای این کار، شرکت خارجی ثبت نکرده باشیم باید این میزان هزینه را به آنها پرداخت کنیم که رقم بالایی خواهد بود.

شریفی ضمن درخواست از دولت برای فعال کردن بانک‌های ایرانی خارج از کشور افزود: حتی وارد کردن پول از طریق بانک‌های ایرانی هم برای فعالان اقتصادی هزینه دارد و این امر نیازمند حمایت بیشتر دولت از فعالان صنعت سنگ است.

معضلی به‌نام ارزان‌فروشی

وی در ادامه به موضوع «ارزان‌فروشی» سنگ ایرانی پرداخت و گفت: سنگ لاشتر یکی از سنگ‌های برند کشور ما است و خارجی‌ها آن را ۲۰۰ تا ۳۰۰ دلار می‌فروشند اما برخی صنعتگران ایرانی این سنگ را که با زحمت فراوان به برند تبدیل شده به قیمت‌های بسیار پایین عرضه می‌کنند. ما باید معادن را برند کنیم. اگر قرار باشد ۵۰ کارخانه از یک معدن خرید کنند و هر کارخانه، سنگ را با نرخ متفاوتی به بازار عرضه کند، برندینگ سنگ از بین می‌رود و طرف خارجی دچار سردرگمی شده و دیگر از ما خرید نخواهد کرد. انجمن‌ها باید، بازار را کنترل کنند.

دبیرکل انجمن سنگ ایران در ادامه افزود: هرروز مانع جدیدی فرا روی سنگ گذاشته می‌شود. پیش از تحریم موانع پولی و حمل‌ونقلی نداشتیم؛ البته این موانع ربطی به دولت ندارد، بلکه متاثر از سیاست‌های نادرست جهانی و فردی مانند ترامپ است. ما از نظر تعامل با وزارتخانه گره‌هایی داریم که هنوز حل نشده اما گره‌های بزرگ را استکبار جهانی ایجاد کرده است.

ضایعات ۷۵ درصدی واقعیت ندارد

ابراهیمی، رئیس انجمن سنگ قم اظهارکرد: گفته می‌شود صنعت سنگ، ۷۵ درصد ضایعات دارد اما این موضوع واقعیت ندارد. پیش‌تر از هر تن سنگ، ۶ تا۸ متر سنگ تولید می‌شد اما اکنون دست‌کم ۵ سال است که از یک‌تن سنگ، ۱۴ متر سنگ تولید می‌شود. ضایعات صنایع سنگ فقط ۲۵ درصد است و کارخانه‌های تولیدی و فرآوری سنگ به‌دلیل گرانی سنگ خام تلاش دارند ضایعات را کمتر کنند.

وی درباره کارخانه‌های احداث‌شده برای فرآوری ضایعات سنگ گفت: از محل ضایعات سنگ یک کارخانه در شهر محلات در حال راه‌اندازی است. همچنین کارخانه سنگ دیگری در لرستان کلنگ‌زنی شده تا بتواند ضایعات سنگ را به محصولات مناسبی تبدیل کند.

تولیدکننده قرار نیست صادرکننده هم باشد

علیرضا سالاریان، نماینده وزارت امور خارجه در استان اصفهان با بیان اینکه شرکت نمایشگاه‌های استان اصفهان بسیار فعال است، اظهارکرد: همواره در نمایشگاه‌های تخصصی مثل نمایشگاه سنگ، فرش دستباف و گردشگری و صنایع‌دستی حضور داشته‌ایم چراکه اصفهان مزیت‌های بسیاری در این سه حوزه دارد و ما آمادگی لازم برای ایجاد بسترهای فعالیت بیشتر تاجران، کارآفرینان و صادرکنندگان را داریم.

وی ضمن اشاره به حضور پررنگ فعالان استان‌های اصفهان و فارس در نمایشگاه چین افزود: تا سال ۹۵ برجام راه را باز کرده بود و در چین، مسائل بانکی و تحریم‌ها را نداشتیم. مشکلات صادراتی در آن زمان هم وجود داشت اما خواسته ما تشکیل یک کنسرسیوم برای صادرات است چراکه صادرات یک امر تخصصی است.

نماینده وزارت امور خارجه در استان اصفهان در ادامه سخنان خود، تصریح کرد: تولید و صادرات در جهان دو بحث متفاوت است. حتی به کسانی که در نمایشگاه‌های چین حضور داشتند پیشنهاد کردیم با چینی‌ها، شرکت مشترک ایجاد کنند. دنیای امروز دنیای تقسیم‌کار است و در چین بازارهای تخصصی وجود دارد که به‌طور گروهی فعالیت می‌کنند.

سالاریان ضمن اشاره به وجود رقابت منفی در ایران گفت: حتی چینی‌ها از وجود این رقابت منفی بین ایرانی‌ها گلایه داشتند. این مشکلاتی نیست که به سیاست مربوط باشد. متاسفانه کسی که تولید‌کننده سنگ است خودش هم می‌خواهد صادرکننده باشد که رویکرد درستی نیست و باید هر قسمت، کار تخصصی خودش را انجام دهد.

سهم ایران از تجارت سنگ، کم است

شکوری، رئیس کمیسیون معدن اتاق بازرگانی ایران اظهار کرد: ایران فقط ۲ درصد سهم تجارت سنگ را در اختیار دارد درحالی‌که ترکیه از سهم ۱۲درصدی در این زمینه برخوردار است و رسیدن به این مهم تنها به دولت یا بخش خصوصی بستگی ندارد و تمام تصمیم‌ها باید کارشناسی‌شده باشد. وقتی عقلانیت در تصمیم‌گیری‌ها نیست و مجلس و دولت بدون مشورت با فعالان اقتصادی تصمیم می‌گیرند، چالش‌های گذشته تکرار می‌شود.

وی ضمن اشاره به اینکه استفاده از فناوری‌های جدید از میزان ضایعات سنگ کاسته، افزود: نوع نگاه ما از فرآوری سنگ باید تغییر کند و بخش دولتی باید حرف‌های بخش خصوصی را بشنود.

رئیس کمیسیون معدن اتاق بازرگانی ایران با اشاره به اینکه تعاملات سیاسی و مشکلات این حوزه، همه تلاش‌های صنعتگران را از بین می‌برد، گفت: دولت نه تنها هیچ حمایتی از ما نکرده، بلکه گاهی یک قانون مجلس، همه برنامه‌های فعالان اقتصادی را بهم ریخته است. گاهی اوقات با تغییر قوانین هم می‌توان به فعالان اقتصادی کمک کرد. کمک کردن تنها اختصاص دادن بودجه نیست، بلکه قوانین هم برای پیش‌رفتن مهم است.

شکوری با انتقاد از موضوع ارزش‌افزوده و تحمیل آن به فعالان اقتصادی افزود: چگونه یک فعال اقتصادی که هنوز کالایی را نفروخته باید در ابتدا ارزش‌افزوده آن را پرداخت کند. باید اجازه داد هزینه‌ای که برای ارزش‌افزوده در نظر گرفته می‌شود، در تولید سرمایه‌گذاری شود و این هزینه را پس از چند سال یا به‌مرور دریافت کنند. این‌گونه است که می‌گوییم تغییر قوانین می‌تواند کمک بزرگی به رونق تولید کند.

وی با اشاره به اینکه۶ هزار کارخانه فرآوری در کشور با کمترین ظرفیت در حال فعالیت هستند، اظهارکرد: ۷میلیارد تن ذخیره سنگ داریم که تاکنون حتی ۱۵ میلیون تن آن را هم به مرحله تولید نرسانده‌ایم و تا ۳۰۰ سال دیگر هم سنگ داریم.

رئیس کمیسیون معدن اتاق بازرگانی ایران با انتقاد از اینکه استفاده و عرضه کالاهای مشابه سنگ افزایش پیدا کرده، گفت: کاشی و سرامیک از رقیبان سنگ هستند و تولید آنها در چند سال گذشته افزایش چشمگیری داشته است. نوع مصرف سنگ هم درحال تغییر است و معلوم نیست با این تغییرات تا ۵۰ سال آینده کسی به سنگ نیاز داشته باشد یا خیر؟! باید کارخانه‌های فرآوری سنگ با تولید صادرات‌محور، ارزش‌افزوده بیشتری به‌دست آورند.

  • صمت

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.