رونمایی از محدوده‌های اکتشافی در ایران‌جیمکس

0 1

به گزارش خبرگزاری سنگ ایران، اکتشاف، یکی از نخستین حلقه‌های زنجیره تولید در کشور به‌شمار می‌رود. هرگونه پیشرفت، نوآوری یا رکود در این بخش به شکل مستقیم و غیرمستقیم هزاران شرکت پایین‌دست را تحت‌تاثیر قرار می‌دهد.

دومین همایش و نمایشگاه تخصصی بین‌المللی اکتشاف مواد معدنی با نگرش ویژه بر توسعه پایدار (ایران‌جیمکس IRAN GMEX) ۸ تا ۱۰ بهمن امسال از سوی شرکت رستاک پاد ویژن با همکاری وزارت صنعت، معدن و تجارت، سازمان زمین‌شناسی، شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران، سازمان نظام مهندسی، خانه معدن، شرکت ملی مس و سایر شرکت‌ها برگزار خواهد شد.

برنامه‌های ایران‌جیمکس

درباره همایش و نمایشگاه تخصصی بین‌المللی اکتشاف مواد معدنی، محمود بندرچی مدیرعامل شرکت رستاک پاد ویژن و دبیر این همایش عنوان کرد: شرکت رستاک پاد ویژن، برگزارکننده همایش و نمایشگاه اکتشاف مواد معدنی است. یکی از مهم‌ترین‌های اقدام‌هایی که شرکت در سال ۱۳۹۱ با همکاری مدیریت بخش اکتشاف وزارت صنعت، معدن و تجارت انجام داد، برپایی نخستین همایش و نمایشگاه اکتشاف مواد معدنی بود که تنها رویداد تخصصی در زمینه اکتشاف در کشور به‌شمار می‌رفت. البته به دلایلی چون تغییر مدیریت در بخش‌های مختلف، موفق به برگزاری نمایشگاه برای سال‌های پس از آن نشدیم.

بندرچی در ادامه خاطرنشان کرد: امسال با توجه به اینکه در زمینه اکتشاف نیاز به فعالیت جدی‌تر داریم، با همکاری سازمان زمین‌شناسی، دوره دوم این همایش را آغاز کرده‌ایم. البته جای سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) به عنوان یکی از متولیان اکتشاف در کشور در بین حامیان این همایش خالی است.

وی با اشاره به اینکه برگزاری نمایشگاه به تنهایی نمی‌تواند از سوی بخش خصوصی انجام شود، اظهار کرد: برگزاری نمایشگاه، حمایت عملی بخش دولتی را می‌طلبد زیرا حدود ۹۰ تا ۹۵ اکتشاف، مرتبط به کار دولت است و حدود ۵ درصد آن مربوط به بخش خصوصی است، در حالی که ۹۰ درصد کار برگزاری نمایشگاه اکتشاف بر دوش بخش خصوصی است و بخش دولتی حضور جدی ندارد.

دبیر دومین همایش و نمایشگاه تخصصی بین‌المللی اکتشاف مواد معدنی در ادامه خاطرنشان کرد: در این دوره، ۲۸ سخنرانی، کارگاه آموزشی و پنل تخصصی را در نظر گرفته‌ایم. حدود ۵۰ شرکت در این نمایشگاه شرکت کرده‌اند و نمایندگانی از کشورهایی چون افریقای جنوبی، استرالیا و انگلیس در این نمایشگاه حضور دارند و ۸ سخنران خارجی به ایراد سخنرانی خواهند پرداخت.

بندرچی با اشاره به برنامه‌های همایش ایران‌جیمکس عنوان کرد: برگزاری همایش و نمایشگاه به مدت ۳ روز است و رونمایی از محدوده‌های اکتشافی و گواهی‌های کشف از سوی سازمان زمین‌شناسی، از برنامه‌های این جشنواره است.

وی ادامه داد: این همایش با همکاری وزارت صنعت، معدن و تجارت، سازمان زمین‌شناسی، شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران، سازمان نظام مهندسی، خانه معدن، شرکت ملی مس و سایر شرکت‌ها برگزار خواهد شد.

دبیر دومین همایش و نمایشگاه تخصصی بین‌المللی اکتشاف مواد معدنی با اشاره به محورهای همایش و نمایشگاه ایران‌جمیکس خاطرنشان کرد: مهم‌ترین محور این نمایشگاه، موضوع اکتشاف است که شامل بخش‌هایی چون زمین‌شناسی، شناسایی، پی‌جویی، تجهیزات، راه و عملیات حفاری است. محورهای همایش شامل ضرورت بازنگری و به‌روزآوری استراتژی اکتشاف، تحصیل قوانین و شیوه‌نامه‌های اکتشاف، استفاده از فناوری روز در حمایت از طرح‌های نوآورانه و خلاقانه در حوزه اکتشاف، سرمایه‌گذاری و روش‌های جذب سرمایه در حوزه اکتشاف، تجهیزات، ماشین‌آلات و توانمندی نیروی انسانی است.

بندرچی در ادامه، به اهداف همایش پرداخت و اظهار کرد: این همایش قرار است با هدفی چون مرجعی برای اکتشاف غرب آسیا پیش برود. از اهداف دیگر همایش و نمایشگاه می‌توان به آشنا شدن با آخرین فناوری‌های روز در زمینه مواد معدنی و ایجاد تعامل بین فعالان اقتصادی و دولت، تشکل‌ها و دانشگاه‌ها، ایجاد سرمایه‌گذاری در حوزه اکتشاف و مواد معدنی و ارتقای مدیریت در حوزه اکتشاف، اشاره کرد.

وی در پاسخ به این پرسش که استقبال شرکت‌ها از نمایشگاه تا چه اندازه بوده است، گفت: استقبال شرکت‌های خصوصی از این رویداد، بسیار خوب بوده است. برخی از شرکت‌های دولتی مانند شرکت ملی مس هم از این رویداد استقبال کرده‌اند اما این موضوع همچنان راضی‌کننده نیست چراکه بخش خصوصی، متولی اکتشاف در کشور نیست و در این زمینه نیازمند حمایت از بخش دولتی هستیم. اکنون که این موج حمایت از اکتشاف را ایجاد کرده‌ایم، به دنبال سود نیستیم و می‌خواهیم دست‌کم در نقطه سر به سر قرار بگیریم، از این رو حمایت دولتی‌ها را می‌طلبیم تا این رویداد در شأن اکتشاف کشور برگزار شود.

دبیردومین همایش و نمایشگاه تخصصی بین‌المللی اکتشاف مواد معدنی در پاسخ به این پرسش که نمایشگاه برای شرکت‌های کوچک چه دستاوردهایی به همراه خواهد داشت، گفت: نمایشگاه برای شرکت‌هایی که در زمینه اکتشاف و حفاری کار می‌کنند، بسیار مفید خواهد بود چراکه به طور تخصصی و فنی به اکتشاف مواد معدنی خواهد پرداخت.

جای خالی برخی سازمان‌ها

همچنین درباره کیفیت و محور برگزاری دومین همایش و نمایشگاه بین‌المللی اکتشاف مواد معدنی، سیدسهراب حسینی، دبیر اجرایی دومین همایش و نمایشگاه بین‌المللی اکتشاف مواد معدنی عنوان کرد: ایران‌جیمکس (IRAN GMAX) با محوریت نگرش ویژه بر توسعه پایدار، با حضور بیش از ۴۵ شرکت داخلی و خارجی متخصص اکتشاف، در فضای نمایشگاهی در بیش از یک هزار متر مربع برگزار می‌شود. برنامه‌ریزی و شکل‌گیری این رویداد از یک سال پیش آغاز شده و با برگزاری چندین نشست هم‌اندیشی چالش‌ها، نقاط قوت و ضعف بخش اکتشاف کشور شناسایی شده‌اند اما همه این برنامه‌ریزی‌ها پس از مطرح شدن مقوله انقلاب معدنی از سوی وزیر صنعت، معدن و تجارت موجب شد همگی بر آن شویم تا این رویداد را با محوریت اکتشاف به عنوان نخستین گام برای انقلاب معدنی در نظر بگیریم.

او در تشریح مهم‌ترین عوامل مهم در سرمایه‌گذاری، بیان کرد: سرمایه‌گذاران و بهره‌برداران بخش معدن، یکی از عوامل مهم در سرمایه‌گذاری را توان اکتشافی و دقت اکتشافات می‌دانند. آنچه انقلاب معدنی را پررونق می‌کند و باعث تحول زیاد در این بخش می‌شود، تحول در مسیر و دیدگاه اکتشاف مواد معدنی کشور و توجه بیشتر به آن است.

وی در ادامه، به مسائل و معضلات بخش معدن و صنایع معدنی پرداخت و در این باره گفت: درحال‌حاضر شیوه‌نامه‌های مربوط به کاداستر در حال اعمال هستند و تنها راه اطلاع‌رسانی آنها، سایت کاداستر است. در روزنامه، مجله و سایت وزارتخانه، اطلاعاتی از قوانین کاداستر مطرح نمی‌شود. هیچ پیش‌اطلاعی هم درباره تغییر شیوه‌نامه‌ها وجود ندارد، درحالی که باید پل ارتباطی مجازی بین معدندار، محدوده‌دار و وزارت صنعت، معدن و تجارت وجود داشته باشد، همانند آنچه در سامانه ثنا قوه قضاییه وجود دارد. گاهی در نامه‌ای ابلاغ می‌شود که مجوز محدوده تا ۲۰ روز دیگر باطل می‌شود و همین مهلت ۲۰ روزه نیز زمانی که به‌دست محدوده‌دار برسد، تمام می‌شود.

او در پاسخ به پرسشی درباره مشکلات صنایع اکتشاف کشور، اظهار کرد: شیوه‌نامه‌ها و قانون‌های پیچ‌درپیچ، سرمایه‌گذاران و فعالان عرصه اکتشاف را خسته و سردرگم می‌کند. تا زمانی که به یک وحدت رویه در بخش معدن نرسیم، مشکلات همچنان دست و پای معدنکاران را خواهند بست و روند توسعه را با چالش روبه‌رو خواهند کرد.

دبیر اجرایی ایران‌جیمکس در ارزیابی خود از وضعیت صنایع معدنی کشور، گفت: هیچ قانون یا شیوه‌نامه مشخصی در محیط‌زیست و منابع طبیعی وجود ندارد. حدود ۷ درصد مساحت کل کشور به محدوده‌های اکتشافی اختصاص داده‌شده و از این میزان کمتر از ۳ درصد برای اکتشاف معادن در نظر گرفته ‌شده که بخش زیاد آن مربوط به استان‌هایی همچون کرمان، خراسان جنوبی، هرمزگان و یزد است و تنها بخش کوچکی به استان‌هایی همچون آذربایجان غربی و شرقی تعلق دارد.

حسینی درباره عملکرد و نقش محیط‌زیست درباره صنایع اکتشافی و معدنی گفت: محیط‌ زیست باید به شکل کامل موضوع‌های مربوط به معادن را مدیریت کند. در گذشته، سازمان محیط‌ زیست و منابع طبیعی در برخی حوزه‌ها همچون دریاچه ارومیه، گتوند و کشاورزی قصور داشتند و برای جبران آن نباید معادن را بیش از حد محدود کرد. باید قبول کنیم معدن هم جزو منابع طبیعی است و برای توسعه اشتغالزایی ارزش دارد. ۹۵ درصد ملزوماتی که اطراف ما وحود دارند، از مداد، شیشه و برد رایانه گرفته تا مصالح ساختمانی، از مواد معدنی ساخته‌شد‌ه‌اند. مواد معدنی می‌توانند باعث توسعه یک کشور شوند. ما باید بتوانیم شرایطی امن فراهم کنیم تا با حفظ محیط‌ زیست، مواد معدنی استخراج و برای تولید به سمت کارخانه‌ها هدایت شوند.

  • صمت

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.