قیمت زمین عامل اصلی افزایش بهای مسکن

0 39

به گزارش خبرگزاری سنگ ایران، رئیس کانون سراسری انبوه سازان مسکن و ساختمان گفت: عامل اصلی افزایش بهای مسکن، قیمت بالای زمین است و ۳۵ تا ۴۰ درصد افزایش بهای مسکن تحت تاثیر قیمت زمین قرار دارد و از دولت انتظار می رود قانون بهبود فضای کسب و کار را عملیاتی سازد.

جمشید برزگر روز یکشنبه در نشست خبری افزود: ارزش پول ملی در ۶ سال گذشته کاهش داشته و با افزایش نرخ تورم ، افزایش افسار گسیخته قیمت مسکن را شاهد بودیم.

وی تاکید کرد: امروز با توجه به شرایط جامعه، چنانچه دولت اقدام سریعی در بحث مسکن انجام ندهد، قیمت ها افزایش می یابد.

رئیس کانون انبوه سازان گفت: قیمت مسکن مولفه ای است که تحت تاثیر بهای مصالح ساختمانی، نیروی انسانی، قیمت زمین و عوارض دستگاه های خدمات رسان است.

برزگر اضافه کرد: اکنون به ازای هر مترمربع واحد مسکونی، ۶۰۰ هزار تومان هزینه خدمات به انبوه‌ساز تحمیل می‌شود و نه تنها در ابتدای ساخت، بلکه پس از تکمیل ساختمان، هزینه نظام مهندسی ساختمان هم دریافت می شود که موجب افزایش هزینه تمام شده می شود.

وی با بیان اینکه ۳۰ تا ۴۰ درصد بودجه عمرانی شهرداری‌ها و دهیاری‌ها را، فعالان صنعت ساختمان پرداخت می‌کنند، گفت: یک سال گذشته هزینه ساختمان سازی ٧۵ درصد رشد یافته و در واقع ۷۵ درصد به هزینه ساخت اضافه شد.

این فعال صنفی درباره میزان حاشیه سود انبوه سازان گفت: صنعت ساختمان ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده می پردازد و از این نظر در بین سایر صنایع منحصر بفرد است.

به گفته برزگر، تراز سود انبوه سازان منفی است و انبوه سازانی که پیش از دهم آذرماه اقدام به ساختمان سازی کردند، حاشیه سود منفی داشتند و بعد از آن نیز انبوه سازان براساس افزایش قیمت، فروش انجام می دهند.

  • ایرنا

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.