محمود حاج حیدری: نظام مالیاتی واحدهای سنگبری اصلاح شود

0 1

محمود حاج حیدری بازرس اتحادیه سنگ اصفهان در گفتگوی اختصاصی با خبرگزاری سنگ ایران اظهارداشت: یکی از مولفه های اساسی در بحث صادرات سنگ، قیمت است. بدیهی است که هر کشوری بتواند سنگ خود را با قیمت پایین تری به فروش برساند می تواند مشتری بیشتری را جلب کند.

وی افزود: به دلایل مختلف سنگی که در ایران فرآوری می شود قیمتی بالاتر از سنگ تولید شده در کشور ترکیه دارد و هنوز بسیاری از مشتریهای خارجی ترجیح می دهند که سنگ خود را کشور ترکیه تهیه کنند.

فعال با سابقه صنعت سنگ گفت: گران شدن سنگ در ایران دلایل مختلفی دارد که بخشی از آن به دولت باز می گردد به عنوان مثال برق واحدهای تولیدی سالی دوبار گران می شود و همین طور بحث مالیات های مختلف که واقعا مشکلی دوچندان برای فعالان صنعت سنگ به وجود آورده است.

وی ادامه داد: بسیاری از سنگبری ها به هیچ وجه نمی توانند مالیات بر ارزش افزوده را از مشتری بگیرند. با توجه به رکودی که وجود دارد سنگبری ها با کمبود مشتری مواجه هستند و بنابراین هر کس تلاش می کند که سنگ خود را با قیمت پایین تری به فروش برساند. مشتری هم در پی این است که سراغ کسی برود که این مالیات را از او دریافت نکند.

بازرس اتحادیه سنگ اصفهان تصریح کرد: علاوه بر مالیات برارزش افزوده مالیات بر عملکرد هم برای واحد های سنگبری وجود دارد که آن هم سال به سال افزایش پیدا می کند، در جلسه ای که با آقای طیب نیا داشتیم ایشان به صراحت اعلام کردند؛ کسی که مالیات بر ارزش افزوده را پرداخت می کند نباید مالیات برعملکرد بدهد.

حاج حیدری خاطر نشان کرد: دولت باید برای کسانی که صادرات سنگ را انجام می دهند مشوق های صادراتی بگذارد و با ابزارهای مختلف آنها را تشویق کند. تنها در این صورت است که می توان به صادرات سنگ ایران امیدوار بود.

وی یاد آور شد: بسیاری از واحدهای سنگبری هنوز در زمینه صادرات سنگ اقدامی انجام نداده و سنگ را برای مصرف داخل تولید می کنند. صادرات سنگ به کشورهای دیگر کمی زمانبر است و دقت و نظارت زیادی را می طلبد در صورتی که تولید سنگ برای مصرف داخل بسیار راحتر انجام می شود که این رویه باید اصلاح شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.