مزیت های رقابتی معادن اصفهان

0 1

به گزارش خبرگزاری سنگ ایران، ناهید اسدی کارشناس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور یادداشتی بدین شرح را در اختیار صمت قرار داده است: تحلیل وضعیت یک فعالیت اقتصادی و بررسی قدرت رقابت آن با دیگر فعالیت‌های مشابه، وابسته به شناسایی و ارزیابی مجموعه‌ای از شاخص‌ها و متغیرهای اقتصادی تاثیرگذار است.

ارزیابی فعالیت بخش معدن به‌عنوان یکی از بخش‌های مهم اقتصاد در هر منطقه شامل شناسایی دقیق انواع ظرفیت‌های معدنی آن منطقه و مطالعه چرخه فعالیت هر شاخه اعم از اکتشاف ذخایر، تولید و استخراج، ایجاد ارزش‌افزوده، سوددهی، ایجاد اشتغال، بهره‌وری و… است.

با بررسی آماری برخی از مهم‌ترین متغیرهای معدنی استان اصفهان، وضعیت تولید انواع مواد معدنی در استان مورد توجه قرار گرفته و از این رهگذر، نقاط قوت و ضعف فعالیت هر شاخه را در استان استخراج می‌کنیم.

همچنین با ارائه آمار مربوط به سهم استان از کشور می‌توان مزیت‌های استان اصفهان نسبت به دیگر استان‌ها را نیز در تولید انواع مواد معدنی ارزیابی کرد. وجود این اطلاعات در صورتی که با تهیه اطلاعات مشابه و تکمیل آمار مربوط به سایر استان‌ها همراه باشد، امکان مقایسه و تصمیم‌گیری داده مبنا را برای کارشناسان و سیاست‌گذاران حوزه معدن به‌ویژه در تصمیم‌های استانی فراهم خواهد کرد. گفتنی است به‌منظور امکان مقایسه استان‌ها، فقط به آمار رسمی منتشرشده از سوی نهادهای مرجع (مرکز آمار و وزارت صنعت، معدن و تجارت) استناد شده و تا حد امکان از اطلاعات و اخبار غیررسمی پرهیز شده است.

استان اصفهان با دارا بودن ۶.۶ درصد از مساحت کشور، ۷.۸درصد از کل ذخایر معدنی کشور را در خود جای داده و از این لحاظ دارای رتبه دوم در میان دیگر استان‌های کشور است.

مجموع ذخیره قطعی و احتمالی استان، معادل ۳.۴ میلیارد تن است که سهم گروه‌های معدنی از آن به صورت مصالح ساختمانی ۸۴.۵ درصد (برابر ۲.۸میلیارد تن)، مواد فلزی ۰.۹ درصد (برابر ۳۰ میلیون تن)، سنگ‌های تزئینی و نما ۱۱.۹درصد (برابر ۴۰۳میلیون تن) و مواد غیرفلزی ۲.۶درصد (برابر ۸۹ میلیون تن) است.

سهم استان اصفهان از ذخایر گروه‌های مواد معدنی در کشور به ترتیب شامل ۳. ۱۰درصد مصالح ساختمانی (رتبه نخست کشور)، ۲۳.۵ درصد از ذخایر سنگ تزئینی و نما رتبه نخست کشور، (۶. ۰ درصد از ذخایر فلزی) رتبه هشتم کشور و (۱. ۳ درصد از ذخایر غیرفلزی) رتبه دهم کشور است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.