مشکلات صادرات سنگ ایران به روایت سید ایمان نوربخش

0 1

سید ایمان نوربخش مدیرتولید صادراتی شرکت معدنی خوبسنگان در گفتگوی اختصاصی با خبرگزاری سنگ ایران اظهار داشت: فعالیت خود را از سال ۱۳۶۲ در حوزه استخراج و فرآوری سنگ های ساختمانی آغاز کردم. سنگ های مرمریت و تراورتن از جمله سنگ هایی است که در این مجموعه تولید می شود.

وی در ادامه گفت: در حوزه صادرات با کشورهای عراق، عمان، ترکیه، روسیه، انگلستان و ایتالیا همکاری داریم. به دلیل مشکلات متعددی که در حوزه صادرات وجود دارد حمل و نقل و ارسال بار به سختی صورت می گیرد. همه تلاش ما این است که محصول کاملا استاندارد به خارج از کشور صادر کنیم، در این بین توقع ما از دولت این است که بسترهای صادرات را بیش از پیش فراهم کند.

وی تصریح کرد: مشکل کشتیرانی و حمل و نقل از مشکلاتی است که دولت باید در رفع این مشکل اقدام کند. ارسال بار با تاخیرهای زیاد انجام می شود؛ باری که قرار بوده ۱۵ روزه به دست مشتری برسد ۴۵ روزه به دست وی رسیده و این وسط ما که در حوزه صادرات فعالیت داریم بسیار ضرر می کنیم و مشتریهای خود را از دست می دهیم.

نوربخش گفت: دولت باید کنسرسیوم های صادراتی را تقویت کند و تسهیلات لازم برای افزایش صادرات را به این کنسرسیوم ها ارائه دهد. باید تا جایی که امکان دارد مجموعه های تولیدی عضو این کنسرسیوم ها شوند. این کار از جمله اقداماتی است که دولت ترکیه، هند و چین برای پیشرفت صنعت سنگ انجام داده اند.

وی خاطرنشان کرد: حضور در نمایشگاه های بین المللی برای افزایش صادرات بسیار تاثیرگذار است اما دولت باید در این زمینه حمایت و بخشی از هزینه های حضور در نمایشگاه های بین المللی را پرداخت کند. شرکت در نمایشگاه های بین المللی بسیار هزینه بر است و بدون حمایت دولت نمی توان در این نمایشگاه ها حضوری پر رنگ داشت.

نوربخش در خصوص نمایشگاه سنگ اصفهان گفت: ما چند دوره در این نمایشگاه شرکت کردیم اما نتوانستیم نتیجه مطلوب را از این نمایشگاه بگیریم. به نظرم اصلی ترین سالن های این نمایشگاه باید در اختیار تولیدکننده های سنگ و سنگ های فرآوری شده قرار گیرد و همچنین بخش بین الملل این نمایشگاه تقویت شود. اولویت تمامی نمایشگاه های کشور باید افزایش صادرات باشد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.