مشکلات صنعت سنگ کشور به روایت فاطمه جهانی

0 5

فاطمه جهانی عضو هیئت مدیره انجمن تخصصی سنگ، عضو نظام مهندسی معدن و مسئول فنی معدن استان آذربایجان غربی در گفتگوی اختصاصی با خبرگزاری سنگ ایران اظهار کرد: دارای دکترای زمین شناسی و مهندسی معدن پایه دو در رشته استخراج هستم. عمده فعالیت من در حوزه سنگ های تراورتن و مرمریت است. آذربایجان غربی در زمینه سنگ های مرمریت و تراورتن بسیار غنی است.

عضو نظام مهندسی معدن استان آذربایجان غربی گفت: یکی از بزرگترین مشکلات صادرات سنگ در ایران نوسانات قیمت ارز است که این مساله تقریبا روی تمامی زنجیره صنعت سنگ تاثیر گذاشته است. بسیاری از قطعات و لوازم مصرفی کارخانه ها از خارج وارد می شود که با این قیمت ارز این لوازم بسیار گران شده اند.

وی تصریح کرد: برای افزایش صادرات لازم است کیفیت فراوری خود را بالا ببریم و این کار فقط با مجهز شدن به ماشین آلات فراوری روز میسر است. تهیه ماشین آلات فراوری مدرن و مجهز در حال حاضر و با این قیمت دلار بسیار سخت است. لازم است دولت با ارائه وام های ارزان به تولیدکنندگان، بسترهای لازم برای مدرن شدن کارخانه ها را فراهم کند.

جهانی گفت: با مشکلاتی مانند نوسانات ارزی، تغییر قوانین و حمل و نقل برخی کشورها هیچ تمایلی برای کار کردن با ما را ندارند و ترجیح می دهند سنگ خود را از کشوری تهیه کنند که این مشکلات را نداشته باشد. اگر امروز کیفیت برخی سنگ های فراوری شده ما این قدر پایین است به دلیل این است که تاکنون نسبت به صادرات کم توجه بوده ایم. صنعتی که صادرات ندارد رشد نخواهد کرد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.