نانش دهید و از ایمانش نپرسید

0 4

به گزارش خبرگزاری سنگ ایران، محمد فاضلی عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی یادداشتی بدین شرح را در اختیار صمت قرار داده است: دو روز آخر هفته را به پیشنهاد دوستانی زدیم به دل کویر. زیر آسمان پرستاره زیبا، بهشتی از ایران‌زمین؛ هنگام بازگشت، از شاهرود عازم روستای خرقان شدیم. به دیدار مقبره «شیخ ابوالحسن خرقانی» از بزرگان صوفیه، متولد ۳۵۲ و متوفی ۴۲۵ قمری. نزدیک هزار سال پیش می‌زیسته است.

تواریخ درباره مقامات و معارفش بسیار گفته‌اند. گویند که غمخوار خلق و دوستدار خدمت به ایشان بوده است. عبارتی را از او پیش‌تر نیز شنیده بودم و امروز در کنار مقبره‌اش بار دیگر خواندم و تکرار کردم. گفته بود در خانقاه شیخ ابوالحسن خرقانی بنویسند: «هر که در این سرا درآید نانش دهید و از ایمانش مپرسید؛ چه آن کس که به درگاه باری تعالی به جان ارزد البته بر خوان ابوالحسن به نان ارزد.»

شیخ حسن خرقانی، هزار سال پیش‌تر، آن زمان که کشیشان مسیحی، بسیار از ایمان می‌پرسیدند، نه نان، که جان آدمیان نیز به ظن بی‌ایمانی می‌ستاندند، توصیه می‌کرد نان آدمیان را پیوند به ایمان‌شان نزنید.

گروهی باقی‌اند هنوز که فکر می‌کنند قادرند ایمان آدمیان را اندازه بگیرند و خوش دارند از قدرت خویش برای پیوند نان و ایمان بهره ببرند. شیخ خرقانی دریافته بود جامعه‌ای راه صلاح می‌پیماید که نان و ایمان را به هم درنیامیزد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.