پنج محور اصلی مشکلات فعالان بخش خصوصی

0 8

به گزارش خبرگزاری سنگ ایران، احمد ترک نژاد اظهار کرد: بخش خصوصی امروز در پنج حوزه با چالش رو به روست. مالیات، تامین اجتماعی، گمرک، بانک‌ها و قانون کار بخش‌هایی هستند که فعالان حوزه کسب و کار در آن‌ها با دغدغه‌هایی جدی رو به رو هستند و ما امروز هیچ فعال اقتصادی را نمی‌توانیم پیدا کنیم که بگوید در هیچ یک این حوزه‌ها هیچ مشکل و محدودیتی نداشته است.

وی ادامه داد: ما در این بخش‌ها بعضا قوانین متناقضی داریم که کار را برای فعالان اقتصادی سخت می‌کند و شاید در این بخش اتاق بازرگانی به عنوان نماینده بخش خصوصی اصلی‌ترین نهادی است که می‌تواند پیگیری‌های لازم را انجام دهد. اگر می‌بینیم که هنوز بسیاری از این نگرانی‌ها و مشکلات ادامه دارد دلیلش نبود اثرگذاری لازم است.

این عضو اتاق بازرگانی تهران با بیان اینکه اتاق بازرگانی باید دو ویژگی اصلی داشته باشد، تصریح کرد: در درون این اتاق باید کاملا کارآمد و در خارج از اتاق نیز باید کاملا اثربخش باشد. اگر این دو وی‍ژگی نباشد، عملکرد اتاق قابل دفاع نیست، کارآمدی در داخل باید مشخص کند که مدیریت هزینه‌ها چگونه بوده و چه نتیجه‌ای در بر داشته است و در حوزه عملکرد بیرونی عنصر اثربخشی در فضا‌های گوناگون بیشترین اهمیت را دارد.

به گفته ترک نژاد، اتاق بازرگانی باید یک برنامه ریزی جدی داشته باشد و مشخص کند که در هر یک از این بخش‌ها چه اقداماتی داشته است. در سال‌های گذشته متاسفانه بعضا دیدیم که اتاق نه تنها نتوانست برخی از این مشکلات را حل کند که حتی علیه این مسیر نیز گام برداشت.

وی با اشاره به نزدیک شدن به دور جدید انتخابات اتاق بازرگانی، بیان کرد: وقتی به فصل انتخابات در اتاق نزدیک می‌شویم باز هم برنامه‌ها و شعار‌هایی مطرح می‌شود. قبل از پرداختن به این مرحله باید مشخص شود که عملکرد در سال‌های گذشته چگونه بوده، یعنی چه برنامه‌هایی به صاحبان کسب و کار ارائه شده و در نهایت کارنامه پایانی عملیاتی شدن کدام یک از این برنامه‌ها را نشان می‌دهد.

ترک نژاد خاطر نشان کرد: ما اگر همین پنج محور را چاره جویی کرده و تلاش کنیم که مشکلات موجود در آن‌ها حل شود، کمکی جدی به حل شدن فساد خواهیم کرد و مقدمات اجرای اولویت‌هایی مانند مقررات زدایی و شفافیت به اقتصاد فراهم می‌شود.

  • میزان

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.