پیشنهاد محمود گوهرین برای احیای معادن متروک

0 1

به گزارش خبرگزاری سنگ ایران، محمود گوهرین عضو هیات مدیره خانه معدن ایران گفت: احیای ۵۰۰ معدن متروک به دستکم ۲۵ هزار میلیارد ریال اعتبار نیازمند است و اشتغالزایی بیش از ۱۵۰ هزار نفری را به دنبال دارد.

وی افزود: اگر همه ۵۰۰ معدن متروک کشور را فعال کنیم و در هر یک از آنها به طور متوسط ۵۰ نفر مشغول به کار شوند، اشتغالزایی مستقیم ۲۵ هزار نفر و غیرمستقیم بیش از ۱۲۵ هزار نفر را به دنبال می آورد.

وی ادامه داد: زمانی مواد معدنی با عیار پایین به عنوان باطله در معادن قدیمی دور ریخته می شدند اما امروز ارتقای فناوری ها سبب شده است به عنوان مثال بتوانیم حتی مس را با عیار چهار دهم درصد فرآوری و از آن درآمدزایی کنیم.

گوهرین گفت: بیشتر معادن متروک کشور، فلزی و از نوع سرب، روی، مس و کانی های همراه است.

عضو هیات مدیره خانه معدن ایران تصریح کرد: اگر اراده لازم موجود باشد، در سه سال می توان همه این ۵۰۰ معدن را به صورت مرحله به مرحله احیا کرد.

وی افزود: با احتساب متوسط ۵۰ میلیارد ریال برای احیای هر معدن قدیمی، به قیمت امروز ۲۵ هزار میلیارد ریال اعتبار برای راه اندازی این معادن نیازمندیم که ارزش تولید و صادرات سالیانه را به ۲ تا سه برابر این میزان سرمایه گذاری می رساند.

به گفته وی، هرچند بازگشت سرمایه در بخش معدن کمی طولانی است اما اگر گام به گام پیش برویم درآمد هر یک از معادن می تواند سرمایه آنها را بازگرداند؛ در این پیوند، کافی است ۱۰ درصد معادن متروکه احیا شده و به بهره برداری برسند.

این عضو هیات مدیره خانه معدن ایران اضافه کرد: تبدیل مواد اولیه معدنی به مواد با ارزش افزوده بالاتر، به یقین می تواند درآمدهای بیشتری به دنبال داشته باشد اما علم فرآوری یک حلقه گمشده در بخش معدن است.

وی ادامه داد: اصحاب رسانه و خبرنگاران باید بتوانند مساله معدن و سرمایه گذاری در آن را به موضوعی «شیرین» برای سرمایه گذاران بدل کنند، موضوعی که به دلیل دیربازده بودن توجه کمی به آن می شود.

بر پایه این گزارش، سیزدهمین نمایشگاه بین المللی معدن، صنایع معدنی، ماشین آلات، تجهیزات و صنایع وابسته (ایران کان مین ۲۰۱۷) شنبه با حضور ۱۴۶ واحد تولیدی داخلی و ۱۳۹ شرکت خارجی یا نمایندگی های آنها در محل نمایشگاه های بین المللی تهران گشایش یافت.

این نمایشگاه در فضایی به وسعت ۱۶ هزار مترمربع با حضور ۱۳ کشور اسپانیا، استرالیا، اتریش، ایتالیا، آفریقای جنوبی، آلمان، تایوان، ترکیه، چین، سنگاپور، سوئیس، کره جنوبی و لهستان در حال برگزاری است. آلمان، ایتالیا و چین به صورت گروهی و رسمی در این نمایشگاه مشارکت دارند.

  • ایرنا

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.