چهار میلیون واحد مسکونی نیاز است

0 3

به گزارش خبرگزاری سنگ ایران، رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی گفت: سالیانه باید یک میلیون واحد مسکونی در کشور ساخته شود و هم اکنون به چهار میلیون واحد مسکونی در کشور نیاز داریم.

محمدرضا رضایی کوچی روز دوشنبه در اجلاس سراسری انبوه سازان مسکن و ساختمان ایران افزود: با توجه به شرایطی که ما در حوزه ساخت و ساز و مسکن داریم و کمبودهای موجود، سال آینده باز هم شاهد افزایش قیمت مسکن در کشور خواهیم بود.

این نماینده مردم جهرم در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: مهاجرت مردم از روستاها و شهرهای کوچک به شهرهای بزرگ، معضلات زیادی در کشور ایجاد کرده و به حاشیه نشینی و جمعیت نامتعارف در شهرها به بحران هویت دامن زده است. «وجود ۱۴۱ هزار هکتار بافت فرسوده در شهرها نشان می دهد که هم اکنون ۲۰ درصد مساحت شهرهای ما به بافت‌های ناکارآمد شهری اختصاص یافته است.»

رضایی تاکید کرد: در این ۱۴۱ هزار هکتار بافت ناکارآمد شهری ۱۹ میلیون نفر زندگی می‌کنند که ۳۰ درصد جمعیت کشور را به خود اختصاص داده اند که شرایط زندگی آنها بسیار اسف بار است.

رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در برنامه ششم توسعه در نظر داریم ۲۷۰۰ محله در شهرهای مختلف نوسازی شوند، اظهار داشت: مجلس شورای اسلامی آمادگی هرگونه وضع قوانین و مقررات را در خصوص طرح نوسازی بافت های فرسوده شهری دارد اما مشکل ما قانون نیست بلکه بی توجهی به بخش خصوصی است.

رضایی تاکید کرد: در صورتی که ما بتوانیم حوزه بازآفرینی شهری را در اختیار یک نهاد قدرتمندی در زیرمجموعه ریاست جمهوری و یا معاون اول قرار دهیم، در این صورت می‌توانیم خوشبین باشیم که طرح نوسازی بافت های فرسوده شهری با روند مناسبی پیش برود.

رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی یادآور شد: کشور حداقل سالی به یک میلیون واحد مسکونی نیاز دارد و این تعداد واحد مسکونی باید در تمام شهرهای کشور ساخته شود در حالی که در خوشبینانه‌ترین شرایط ما ۳۰۰ تا ۳۷۰ هزار واحد مسکونی در سال می سازیم که با هدف نهایی فاصله دارد و سبب افزایش قیمت مسکن در کشور می شود.

وی گفت: عده‌ای می‌گویند چون ۲ میلیون واحد مسکونی خالی در کشور وجود دارد، لذا نیازی به ساخت و ساز نداریم در حالی که هم اکنون اقشار متوسط به پایین جامعه ما به ۴ میلیون واحد مسکونی نیاز دارند که مساحت این واحدها باید کمتر از ۱۰۰ متر مربع باشد.

به عقیده این نماینده مجلس، ۷۰ درصد درآمد شهرداری ها از محل تولید مسکن تامین می‌شود که به علت راکد شدن حوزه ساخت و ساز شهرداری ها مجبور به شهر فروشی شده‌اند و ۵۰۰ هزار مهندس عمران در کشور نیز به جای اینکه در این حوزه فعال باشند برای کسب درآمد خود به کارهای دیگری روی آورده اند.

رضایی تاکید کرد:در حالی که ما هم از نظر دانش و هم از نظر تولید مصالح ساختمانی در کشور هیچگونه کمبودی نداریم، ساخت ۴۰۰ هزار واحد مسکونی در دو سال آینده در کشور بسیار کم است و باید حداقل سالی یک میلیون واحد مسکونی در کشور تولید شود.

**صدور خدمات مهندسی می تواند تا ۴ میلیارد دلار درآمد ارزی داشته باشد

این نماینده مجلس با اشاره به مزیت های صادرات خدمات فنی مهندسی یادآور شد: صادرات خدمات فنی و مهندسی سالیانه می‌تواند بین ۳ تا ۴ میلیارد دلار برای کشور درآمد داشته باشد در حالی که حداکثر درآمد ما از این بخش حدود ۲ میلیارد دلار است؛ این نشان می‌دهد که ما از صدور خدمات فنی و مهندسی به سایر کشورهای منطقه غافل مانده ایم.

رضایی با بیان اینکه از سال ۷۳ تا سال ۹۵ میزان صادرات خدمات فنی مهندسی ایران به ۵۰ کشور جهان حدود ۳۵ میلیارد دلار برای ما درآمد کسب کرد اظهار داشت: متاسفانه متولی خاصی نیز از شرکت های ایرانی در خارج از کشور حمایت نمی‌کند و حتی برخی از پروژه های شرکت های ایرانی در خارج از کشور از جمله عراق رها شده است.

وی یادآور شد: حداقل در سه سال ما باید ۱۰۲ میلیارد دلار از محل خدمات فنی و مهندسی با توجه به فعالیت ۲۰۴۵ شرکت در رتبه یک تا سه باید کسب درآمد کنیم در حالی که مشکلات موجود در این بخش سبب شده ما نتوانیم به آن صورت از صدور خدمات فنی مهندسی کسب درآمد بکنیم.

وی افزود: در بازدیدی که اخیراً از پروژه‌های شرکت های ایرانی در عراق داشتم مشاهده شد که بعد از انجام ۵۰ درصد کارهای این پروژه‌ها رها شده اند و هیچ متولی خاصی نیز از این شرکت‌های ایرانی در خارج از کشور حمایت نمی‌کند و دستگاه دیپلماسی ما نیز از فعالیت خدمات فنی مهندسی شرکت های ایرانی در خارج از کشور حمایت آنچنانی ندارد.

رضایی تاکید کرد: اگر ما اعتقاد داریم سالی می توانیم تا ۴ میلیارد دلار از محل صدور خدمات فنی و مهندسی درآمد داشته باشیم، باید دستگاه‌های اجرایی ما از این شرکت‌های ایرانی در خارج از کشور حمایت کنند تا این شرکتها بتوانند به سهولت در صحنه های بین المللی با شرکت خارجی رقابت کنند.

برپایه این گزارش، اجلاس سراسری انبوه سازان ایران با رویکرد بازآفرینی شهری پایدار و صدور خدمات فنی و مهندسی امروز در سالن خلیج فارس مرکز نمایشگاه های بین المللی تهران برگزار شد.

  • ایرنا

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.