کاربرد سنگ اونیکس و مرمریت از زمان باستان تاکنون

0 1

به گزارش خبرگزاری سنگ ایران، سنگ مرمر یکی از سنگ های ساختمانی مقدس به حساب می آید که در کشور یونان برای اولین بار برای ساخت مجسمه کاربرد گسترده ای پیدا کرد. البته کشور های مرکزی اروپا نیز در قرون وسطی به ساخت مجسمه های سنگی روی آورده اند اما بیشترین کاربرد آن در کشور یونان برای ساخت  مجسمه های اشرافی و حکومتی به کار می رفته است.

مرمریت نیز در کنار سنگ مرمر بازار موازی ای با یکدیگر داشته و کاربرد باستانی داشته است. دو سنگ مرمر و مرمریت کاربرد های طراحی داخلی و خارجی داشته و بیشتر در بازه رنگی متفاوتی ظاهر شده اند که بر حسب نوع سلیقه این امر بسیار کلیدی است.

در کشور آمریکا در سال های اخیر مرمریت بیشتر به صورت کف پوش به کار گرفته شده و تنوع و کیفیت در این نوع سنگ گویای این موضوع است.  همانطور که می دانید پوسته زمین درصد بالایی کلیسم و ماده آهک را در خود جای داده است و میتوان انتظار داشت که بسیاری از مناطق زمین دارای ذخایر سنگ مرمریت و مرمر باشند که این سنگ ها از دیرباز در امر مجسمه سازی بسیار کار آمد بوده اند.

سنگ لایم استون نیز با  توجه به فرآوری های نوینی که صورت گرفته  در زیر رده سنگ های تراش قرار گرفته و به علت خالص بودن و تک رنگ بودن نیز طرفداران خود را در کشور ایتالیا و اسپانیا دارد. کشور چین یکی از تولید کنندگان عمده تولید مجسمه در دنیاست که تمرکز خود را بیشتر بر سنگ اونیکس گذاشته و صادارت خود را بیشتر برای کشور آمریکا انجام می دهد. مجسمه های لوکس با بکار گیری سنگ مرمر و اونیکس از گزینه های اصلی برای بازار آمریکاست.

انتظار می رود که ایران نیز در آینده ای نزدیک از صادر کنندگان سنگ های مجسمه ای در منطقه باشد. چرا که بیشتر کشور های همسایه صنعت ساخت و ساز فعالی دارند و بسیاری از معماران فعال به طرح های قدیمی و انتیک روی آورده اند که این موضوع صنعت مجسمه سازی را در منطقه زنده و فعال نگه داشته است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.